22 آبان 1400 - 2:25 ب.ظ

مدیرکل دفتر مدیریت پیوند و بیماری‌های خاص وزارت بهداشت:

۱۴۰۰۰نفر در لیست انتظار پیوند عضو

مدیر کل دفتر مدیریت پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر ۱۴۰۰۰ نفر در لیست انتظار پیوند عضو هستند.

به گزارش یاقوت وطن، مهدی شادنوش مدیر کل دفتر مدیریت پیوند و بیماری های خاص وزارت، با اشاره به آخرین آمار اهدای عضو در کشور اظهار کرد: در سال ۸۸ بیشترین آمار اهدای عضو در میان افرادی که به دلیل حوادث مختلف دچار مرگ مغزی شده  بودند را در کشور داشتیم که این آمار  با شیوع بیماری کرونا کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه با انجام کارهای فرهنگی و دیگر اقدامات لازم. در سال جاری میزان اهدای عضو در بین افرادی که دچار مرگ مغزی شده بودند از رشد قابل توجهی برخوردار شده و میزان اهدای عضو نسبت به سال گذشته ۶۶ درصد رشد داشته است.

مدیر کل دفتر مدیریت پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت بیان کرد: هرچند تا رسیدن به آمار سال ۹۸ فاصله داریم  اما باید تلاش کنیم تا با اهدای عضو افرادی که به دلیل حوادث مختلف از دستشان داده‌ایم زندگی افراد زیادی را از مرگ نجات دهیم و نام این افراد را برای همیشه ماندگار نگه داریم.

شادنوش با اشاره به سامانه اهدای عضوی که طراحی شده است گفت: در این سامانه اطلاعات همه افرادی که نیازمند دریافت عضو اهدایی هستند ثبت شده است و پس از آنکه فردی دچار مرگ مغزی شود در صورت داشتن شرایط اهدای عضو در این سامانه گزارش می‌شود  تا نیازمند ترین فرد بر اساس شاخص های تعریف شده چه در مناطق محروم چه ساکن در شهر عضو را دریافت کند.

وی گفت: در حال حاضر  حدود ۱۴۰۰۰ نفر در سامانه اهدای عضو در لیست انتظار هستند و متاسفانه روزانه بین ۷ تا ۱۰ نفر به دلیل نرسیدن عضو فوت می کنند.

104

کد خبر: 30960

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0