8 مهر 1400 - 1:23 ب.ظ

۱۱ باور غلط که ما را از واکسن زدن فراری می دهد

باورهای غلط و اشتباه از واکسن کرونا، باعث شده است که برخی افراد نخواهند واکسن بزنند.

واکسن

به گزارش یاقوت وطن، به رغم اینکه سازمان بهداشت جهانی، مجامع علمی و تقریباً همه متخصصان راهکار اصلی مقابله با کرونا و قطع زنجیره پاندمی را واکسیناسیون عمومی می‌دانند ولی همچنان بعضی از مردم برای واکسینه شدن مردد هستند و یا به طور کلی از اساس با آن مخالفند.

شروین شکوهی رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، بی پایه و اساس بودن این باورها را از نظر علمی شرح می‌دهد.

۱- صبرمی کنم تا واکسن‌های باکیفیت تر در دسترس قرار گیرد

تمام واکسن‌هایی که مجوز استفاده دارند از نظر میزان کاهش مرگ و میر تفاوت چندانی باهم ندارند و تأثیرات مثبت تمامی این واکسن‌ها ثابت شده، چرا که بیشترین کاری که همه واکسن‌های موجود در دنیا انجام می‌دهند کاهش مرگ و میر است. ضمن اینکه به طور واضح و به صورت رسمی اعلام شده که واکسن‌هایی همانند فایزر در صورت وارد شدن به کشور صرفاً برای چه گروه‌هایی مورد مصرف دارد بنابراین هر واکسنی موجود بود استفاده کنید تا بتوانیم زودتر پاندمی را کنترل و از جهش‌های ویروس پیشگیری کنیم.

هر واکسنی در دسترس بود و هرچه زودتر استفاده شود به نفع همه مردم دنیا است.

۲- از بی خطر بودن واکسن‌ها مطمئن نیستم

به گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO) واکسن‌ها بسیار کم خطرند و سالانه جان دو تا سه میلیون نفر را در جهان نجات می‌دهند.

با این حال هیچ واکسنی هم کاملاً بی‌خطر نیست، اما ریسکی که از تزریق آنها متحمل می‌شویم در مقابل منافعی که به همراه دارند بسیار ناچیز است.

مثلاً درد در ناحیه بازو از جمله عوارض جانبی تزریق واکسن است، ولی این درد معمولاً شدید نیست. عوارض جدی‌تری هم ممکن است رخ بدهند، ولی احتمال بروز آنها بر اساس تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت «بسیار نادر» است. به گفته این سازمان «احتمال آسیب دیدن فرد از خود بیماری بسیار بیشتر از آسیب دیدنش بر اثر تزریق واکسن بیماری است».

بیشتر واکسن‌هایی که امروزه از آنها استفاده می‌کنیم، دهه‌هاست که مورد استفاده هستند و جان میلیون‌ها نفر را نجات داده‌اند.

۳- واکسن‌ها باعث جهش‌های سلولی در بدن می‌شوند

واکسن‌ها به هیچ عنوان وارد ژن بدن انسان نمی‌شود و به طور کلی واکسن‌ها با تولید پروتئین ایمنی زایی ایجاد می‌کنند.

همچنین بیشتر واکسن‌های موجود ویروس‌های کشته شده هستند که به ژن انسان و ایجاد تغییرات سلولی هیچ ارتباطی ندارد.

۴- باعث ناباروری می‌شود

به هیچ عنوان به شایعاتی که در شبکه‌های اجتماعی وجود دارد توجه نکنید و تا به امروز تمام مطالبی که مبنی بر تأثیر واکسن کرونا بر باروری منتشر شده، هیچ پایه و اساس علمی ندارد و تمام این شایعات از سوی افراد و یا شبکه‌های غیر علمی منتشر می‌شود.

۵- واکسن‌های تولید داخل و یا وارداتی به ایران بسیار بی کیفیت هستند

این موضوع ثابت شده که واکسن کرونا در کاهش مرگ و میر اثر مستقیم دارد و تنها تفاوتی که واکسن‌ها با هم دارند در کاهش ابتلاء به کرونا است که این موضوع هم درصدهای ناچیزی را شامل می‌شود.

تمام واکسن‌هایی که در داخل کشور تولید و یا استفاده می‌شود از استانداردهای قابل قبول کافی برخوردار هستند.

تمام واکسن‌هایی که در ایران مصرف می‌شود تائیدیه معتبرترین سازمان‌های بهداشتی و علمی جهان را دارد و در تمام کشورهای پیشرفته مورد استفاده قرار گرفته است.

۶- جوان و سالم هستم و نیازی به تزریق واکسن کرونا ندارم

اگرچه اکثر افراد این بیماری را بدون مشکل طی می‌کنند، ولی همچنان خطر بیماری و احتمال بالای انتقال به سایر اعضای خانواده و همکاران و عوارض احتمالی ناشی از آن بسیار بالاتر از واکسن است و هیچ فردی در برابر ابتلاء به نوع شدید بیماری مصون نیست.

۷- یک یا چند بار به کرونا مبتلا شده ام و آنتی بادی طبیعی در بدنم ایجاد شده

ذات تمام ویروس‌ها از جمله کرونا، گریز از سیستم ایمنی بدن است در صورتی که واکسن طراحی شده تا ایمنی بدن را تضمین کند، بنابراین باید توجه داشته باشیم که باقی ماندن ایمنی به دنبال تزریق واکسن پایدارتر و ایمن تر در مقایسه با ایمنی طبیعی است.

اگر چنانچه یک یا چند بار به ویروس کرونا مبتلا شده اید و اکنون از واکسن علیه این بیماری هم استفاده کنید مطمئناً ایمنی بسیار باکفایت، مطمئن‌تر و قابل قبول تری در برابر جهش کرونا خواهید داشت.

بی تردید ایمنی زایی برای افرادی که به کرونا مبتلا شده و واکسن هم دریافت کرده اند به مراتب بیشتر است.

۸- خیلی از کسانی که واکسن استفاده کرده اند دوباره به کرونا مبتلا شده اند بنابراین واکسن‌ها بی اثر هستند

اثر گذاری واکسن‌ها در کاهش مرگ و میر و پیشگیری از وخامت وضعیت بیماری تأثیر چشمگیر دارد ولی در عین حال درصد قابل قبولی هم از مبتلا شدن پیشگیری می‌کند، در عین حال علیرغم تزریق دو دوز واکسن کرونا دوباره مبتلا شدن به این ویروس موضوع عجیبی نیست در حالی که به میزان قابل توجهی در صورت ابتلاء از مرگ و میر پیشگیری خواهد کرد.

۹- از عوارض استفاده از واکسن مثل تشنج و لخته شدن خون می‌ترسم

عوارض واکسن به مراتب کمتر از ابتلاء به ویروس کرونا است، یعنی این که اگر به ویروس مبتلا شوید به مراتب عوارض بیشتری نسبت به تزریق واکسن دارد چه بسا که ممکن است عارضه‌هایی که در پی ابتلاء به کرونا ایجاد می‌شود تا سال‌ها با شما همراه باشد.

۱۰- کرونا به ژنتیک بستگی دارد و ممکن نیست به این بیماری مبتلا شوم

به طور طبیعی ویروس مدام دستخوش تغییرات و جهش‌های گوناگون می‌شود بنابراین هیچ کسی در برابر ابتلاء به کرونا مصون نیست ضمن این که احتمال دارد برخی افراد به مدل‌های بدون علامت کرونا مبتلا شده باشند.

بر اساس آمار و داده‌ها ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلایان به کرونا ممکن است علامتی از ابتلاء به ویروس نداشته باشند و بنابراین حتماً در اولین فرصت نسبت به کرونا خود را واکسینه کنید چرا که هیچ تضمینی وجود ندارد که دفعه بعد هم که مبتلا شوید بدون علامت باشید و ممکن است با شرایط سخت کرونا روبه رو شوید.

۱۱- واکسن ابزار جاسوسی و حقه‌ای برای فروش دارو توسط شرکت‌های داروسازی است

اگر حقه بازی برای شرکت دارویی باشد این سوال مطرح می‌شود که چرا کشورهایی که بیشترین مرگ و میر کرونایی را داشته اند به محض واکسینه شدن در برابر این بیماری، در حال بازگشت به زندگی عادی هستند و مرگ و میرها صفر و یا به پایین‌ترین میزان خود رسیده است.

بی تردید واکسن‌ها نقش مؤثری در تضمین سلامت جامعه و کاهش آمار مبتلایان به کرونا دارد.

104

کد خبر: 30047

منبع: مهر

برچسب ها: , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0