27 شهریور 1402 - 10:00 ب.ظ

کنترل و نظارت بر ساخت و سازها مهمترین اقدام در حوزه پیشگیری از مخاطرات است

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران با انتقاد از عدم دقت و نظارت کافی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها در حوزه تخلفات ساختمانی، گفت: کنترل و نظارت بناها مهمترین اقدام در زمینه پیشگیری از مخاطرات است.

به گزراش یاقوت نیوز؛ حامد یزدی مهر، ظهر دوشنبه در جلسه هماهنگی بازدیدهای نظارتی استان تهران، «قطب‌های نظارتی ده گانه» که با حضور مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم در اداره کل مدیریت بحران استان تهران، برگزار شد با اشاره به تکالیف قید شده در ماده ۲۴ و ۲۵ قانون و بند (ز) ماده ۹ قانون مدیریت بحران کشور اظهار داشت: تیم‌های نظارتی این سازمان در استان‌ها جهت ارزیابی و بازنگری چندین محور حضور خواهند یافت.

وی در تشریح جزئیات پنج محور مورد ارزیابی تیم‌های نظارتی گفت: بررسی صدور آرا کمیسیون‌های ماده ۹۹ و ۱۰۰، بررسی مصوبات کمیسیون ماده ۵ و کارگروه امور زیربنایی، بررسی وضعیت ایستگاه‌های آتش نشانی، بررسی آخرین وضعیت انجام لایروبی رودخانه‌ها و بررسی آخرین وضعیت جلوگیری از تخلیه نخاله ساختمانی و زباله در بستر و حرایم رودخانه‌ها از جمله این محورها محسوب می شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران تصریح کرد: بررسی برخی از ساخت و سازها در سطوح شهری و روستایی توسط سازمان مدیریت بحران کشور مشخص شده و بعضاً در برخی ساخت و سازها اصول فنی و شهرسازی رعایت نمی‌شود.

یزدی مهر اظهار داشت: ضروری است که مواد ۲۱ و ۲۳ قانون مدیریت بحران کشور در خصوص کارکنان و مهندسان ناظر توسط شهرداران و مدیران شهری اجرایی شود.

یزدی مهر با اشاره به اینکه ایران تحت تأثیر مخاطراتی مانند سیل، زلزله، فرونشست و لغزش است، تاکید کرد: مؤثرترین اقدام در حوزه پیشگیری از خسارات جانی و مالی، کنترل و نظارت بر ساخت و ساز و اعمال قانون در خصوص متخلفان بخش خصوصی و دولتی است و در صورت عدم اقدام به موقع، آینده شاهد افزایش ساخت و سازهای ناایمن و جمعیت آسیب پذیر خواهیم بود.

به گفته مدیرکل مدیریت بحران استان تهران، دستگاه‌های اجرایی مرتبط، ذیل ماده ۲ قانون مدیریت بحران کشور نسبت به تخلیه نخاله‌های ساختمانی و زباله در بستر و حریم رودخانه‌ها و عدم نظارت و اعمال قانون از سوی شرکت آب منطقه‌ای، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها موظف هستند و در همین راستا بازدیدهای نظارتی با توجه به شاخص‌های ارزیابی آن می‌تواند پایش خوبی از وضعیت ساخت و ساز و ایمنی شهرها ایجاد کند.

بر اساس این گزارش در این جلسه عدم رعایت اصول فنی و شهرسازی در ساخت و سازها و نظارت ضعیف شهرداری‌ها و دهیاری‌ها مورد بحث و بررسی دقیق و کارشناسی قرار گرفت.

کد خبر: 81319

برچسب ها: , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0