13 آذر 1400 - 3:37 ب.ظ

نگاهی به وضعیت بارش در کشور از ابتدای سال آبی ۱۴۰۰؛

کاهش ۳۹ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته

مدیر عامل سد‌های کشور گفت: به‌رغم بارندگی ۳۲.۶ میلی‌متری از ابتدای سال آبی امسال، همچنان شاهد کاهش ۳۹ درصدی بارش‌ها نسبت به سال گذشته هستیم.

به گزارش یاقوت وطن، قاسم زاده مدیر عامل سدهای کشور گفت: میزان بارندگی‌های کشور از ابتدای سال آبی از اول مهر تا ۱۲ آذرماه به ۳۲.۶ میلی‌متر رسیده که این رقم در مقایسه با بارش‌های مدت مشابه سال گذشته (۵۳.۱ میلی‌متر) کاهش ۳۹ درصدی و در مقایسه با میانگین بلندمدت با حدود ۴۰.۶ میلی‌متر بارندگی، کاهش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: بعد از تداوم بارندگی‌ها در هفته‌های اخیر نگاهی به وضعیت بارش مناطق مختلف کشور نشان می‌دهد که در این بازه زمانی استان‌های گیلان با ۴۲۹.۹ میلی‌متر، مازندران با ۲۴۳.۸ میلی‌متر و گلستان بدون تغییر با ۱۰۰.۶ میلی‌متر بارندگی به ترتیب پربارش‌ترین استان‌های کشور بوده‌اند.

مدیر عامل سدهای کشور گفت: بررسی بارش‌ها در سراسر کشور حاکی از این است که در حال حاضر استان‌های مرکزی و جنوبی کشور وضعیت نامناسب بارشی را نسبت به مدت مشابه پارسال تجربه کرده‌اند که در این میان استان سمنان با ۵.۹ میلی‌متر، سیستان و بلوچستان با ۶ میلی‌متر و خراسان رضوی نیز با ۷.۵ میلی‌متر بارندگی به ترتیب سه استان کم‌بارش کشور از ابتدای سال آبی امسال تا روز ۱۲ آذرماه بوده‌اند.

قاسم زاده گفت: طبق این آمار، میزان بارندگی در دو استان فارس و ایلام نسبت به متوسط بلندمدت (۵۲ ساله) به ترتیب ۷۶ و ۶۸ درصد کاهش داشته، هرچند از ۳۱ استان کشور که بارندگی مناسبی نسبت به سال گذشته داشته‌اند، نیز ۲۴ استان دارای کاهش بارش هستند.

104

کد خبر: 31451

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0