29 آبان 1402 - 3:30 ب.ظ

* یک حاشیه بر جلسه تبیین طرح بن بروجن

چه فرقی با دیگران داشتیم؟

وزیر نیرو در جلسه‌ای که اوایل این هفته برای تبیین طرح بن به بروجن در استانداری اصفهان تشکیل‌شده بود، گفته است: ما مثل دیگران نیستیم!؟ این جلسه مطابق عادت مسولان، با حضور رسانه‌های دولتی و شبه آن تشکیل‌شده بود و با توجه به آشنایی طبیعی همکاران دولتی ما با ما‌فی‌الضمیر مسولان، کسی از آقای وزیر نپرسیده است که منظور از "دیگران" چه کسانی‌اند؟

یاقوت نیوز؛ نادر مجیدی آهی

خبر این است که اینک یک هفته بعد از پس‌ازآنکه ریاست‌جمهور طرح اجرایی شده “انتقال آب بن به بروجرد” را افتتاح نمود، انتقادات و بعضاً اعتراضاتی هم صورت گرفت لذا دولت به فکر تبیین موضوع برای مردم اصفهان برآمد و وزرای محترم کشور و نیرو به استان اصفهان سفر کردند و در جمع عده‌ای که روابط عمومی استانداری اصفهان از آن‌ها به‌عنوان اساتید و کشاورزان مطالبه گر، یاد نموده، مطالبی را عنوان کردند. اصل خبر را لابد در رسانه‌ها می‌خوانیم. ولی برای خواننده کم‌حوصله، خلاصه فرمایشات تبیینی وزرا به این شرح است. وزیر کشور گفته است: رئیس‌جمهور سلام رساندند. دولت می‌داند که مردم اصفهان و کشاورزان پرتلاش می‌باشند. آمده‌ایم دغدغه هارا بشنویم. جای هیچ‌گونه نگرانی نیست.  وزیر نیرو نیز مطالبی را بیان نموده‌اند: از دغدغه‌ها تشکر کردند. تابحال دنبال عدالت بوده‌اند. در مورد اعداد طرح بن، بروجن مبالغه شده است. اعتماد کنید چون ایشان مثل دیگران(؟) نیستند. مستند این فرمایشات را می‌توان در پایگاه خبرگزاری‌های رسمی دولت (مثلاً  اینجا و یا  اینجا) مشاهده نمود.

مهدیقلی هدایت نوشته است: به مظفرالدین شاه گفتند خزانه خالی بود و هزینه روزافزون. چاره در این بود که نرخ ارز را بالا ببریم. این کار را کردیم. حالا مشکلاتی پیش‌آمده و می‌خواهیم دستور دهید جلسه کنند که ببینیم چگونه مشکلات پیش‌آمده را چاره کنیم. مظفرالدین شاه گفته بود این جلسه را باید قبل از این می‌گذاشتید. نکته اول اینکه آیا نمی‌شود از مظفرالدین شاه هم چیزی آموخت؟

دیگر اینکه ما نمی‌دانیم در این قصه، “دیگران” موردنظر جناب وزیر چه کسانی‌اند. اما معنای سرراست این جمله همان “ما بهتریم” معروف است. می‌گویند: عطر آن است که خود ببوید، نه آنکه عطار بگوید. که ضمیر “خود” در این متل، حتماً منطبق با رسانه مستقل است. یعنی رسانه‌هایی که بودجه دولتی و شبه آن را ندارند و مثل بقیه مردم یارانه بگیرند. ولی مثل همین کار رسانه‌ای دولت، به طرز معکوس(؟!) یعنی هرچه دهک شان ضعیف تر باشد یارانه کمتری می‌گیرند! باید بگویند چه کسی بهتر است.

با این اوصاف، طبعا  ما از سخنان گروه مطالبه گر حاضر در جلسه هم چیزی نمی‌دانیم. مطلبی هم مخابره نشده است. لذا نخست آنکه حرفمان همان است که قبل از این پارها نوشته‌ایم و بازهم می‌نویسیم. اینکه دولت‌ها از رسانه فقط استفاده سلفی گرفتن و یا خویش انداز را می‌شناسند. به همین نحو شاید بشود گفت پاسخگویی و توضیح دادن به افکار عمومی را نیز کاری اضافی می‌دانند و فقط در زمان‌هایی درصدد تبیین و یا پاسخگویی برمی‌آیند که بازخورد خاصی را دریافت کنند. تازه به‌این‌ترتیب عمل می‌کنند که ذکر شد. یعنی دورهم می‌نشینند چند رسانه خودی را دعوت می‌کنند و در یک اتاق پژواک رسانه‌ای، به تبیین اقدامات مساعد خود می‌پردازند و متوجه می‌شوند که با دیگران فرق هم دارند!

لذا حالا که نتوانستیم از آن‌ها بپرسیم منظور از دیگران چه کسانی‌اند، ناچار در اعتراض به عدم حضور رسانه محلی در این جلسه سؤال کنیم مگر چه فرقی با دیگران داریم؟

یعنی اینکه دلخور هستیم که چرا از رسانه محلی کسی به این جلسه دعوت نشد. درواقع این حق رسانه مستقل از دولت است که تفاوت شمارا با دیگران اعلام نمایند. ضمناً این فایده را هم برای دست‌اندرکاران این قبیل جلسات دارد  که اگر از محتوای جلسه حرف مگویی به بیرون درز کرد،  می‌شود آن را گردن حضور خبرنگار غیرخودی در نشریات مستقل انداخت و این‌ها!

اما حالا ما حرف مگویی از جلسه داریم که در متن اخبار رسمی نیامده است و نمی‌شود هم درز آن را به گردن غیرخودی‌ها انداخت. آنکه در این جلسه یک‌چیزی شبیه به تعهدنامه مکتوب مطرح‌شده است. شش بند دارد و عمدتاً بر سر محدودیت در حجم انتقال آب از زاینده‌رود، تعهداتی شده است. اعدادی بسیار کمتر ازآنچه در اخبار قبل، مطرح بوده است. مثلاً 18 میلیون مترمکعب بجای 450میلیون مترمکعب و در مورد یزد هم آب برای فقط جهت شرب استفاده گردد و لابد صرف فولادسازی یزد نشود!؟

اینک علی آقای صالحی نوشته است: امیدوارم همه باهم با پیگیری و مطالبه روزشمار وعده‌ها، سال آینده دوباره در همین نقطه نباشیم. همه باهم طبعاً بدون رسانه مستقل از دولت معنا ندارد. منتظر می‌مانیم تا نتایج پایش این تعهدنامه را در رسانه اعلام نمایند.

 

کد خبر: 84437

نویسنده: : نادر مجیدی آهی

منبع: یاقوت نیوز

برچسب ها: , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0