31 مرداد 1400 - 6:05 ب.ظ

پیشگیری از سرطان روده بزرگ با مصرف ویتامین دی

افزایش مصرف ویتامین دی در طول زندگی می‌تواند از ابتلا به سرطان روده بزرگ در بزرگسالان زیر ۵۰ سال پیشگیری کند.

به گزارش یاقوت وطن، به نقل از مدیسن نت، علیرغم کاهش کلی موارد ابتلا به سرطان روده بزرگ، اما ابتلاء به این بیماری در میان افراد جوان در حال افزایش است.

طبق تحقیقات صورت گرفته، این روند صعودی به علت کاهش مصرف ویتامین D در غذاهایی مانند ماهی، قارچ، تخم مرغ و شیر است.

شواهد فزاینده‌ای در مورد ارتباط بین ویتامین D و خطر مرگ ناشی از سرطان روده بزرگ وجود دارد، اما تحقیقات کمی در مورد اینکه آیا مصرف ویتامین D با خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ (قبل از ۵۰ سالگی) ارتباط دارد یا خیر، وجود دارد.

دکتر کیمی نگ، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه سرطان دانا فاربر بوستون، بیان کرد: از آنجا که کمبود ویتامین D در چند سال گذشته همواره در حال افزایش بوده است، ما به بررسی این موضوع پرداختیم که آیا این مسئله می‌تواند در افزایش نرخ سرطان روده بزرگ در جوانان مؤثر باشد یا خیر.

نتایج این مطالعه نشان داده است که دریافت ۳۰۰ واحد ویتامین D در روز یا بیشتر، تقریباً معادل سه لیوان شیر، خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ را تا حدود ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

پیش از این مطالعات نشان داده بود که مصرف بیشتر ویتامین D با کاهش خطر ابتلاء به پولیپ روده بزرگ پیش سرطانی قبل از ۵۰ سالگی مرتبط است.

طبق این یافته‌ها بر اساس داده‌های بیش از ۹۴ هزار زن است که بخشی از یک مطالعه طولانی مدت که در سال ۱۹۸۹ آغاز شده بودند. آنها هنگام شروع مطالعه ۲۵ تا ۴۲ سال سن داشتند.

باید توجه داشت که محققان ارتباط قابل توجهی بین مصرف ویتامین D و خطر ابتلاء به سرطان روده بزرگ پس از ۵۰ سالگی پیدا نکردند. به گفته محققان مطالعه بیشتری نیاز است تا مشخص شود که آیا ویتامین D در واقع محافظت بیشتری در برابر سرطان روده بزرگ در جوانان ایجاد می‌کند یا خیر.

به گفته محققان، این یافته‌ها می‌تواند به توصیه‌هایی برای دریافت بیشتر ویتامین D به عنوان یک افزودنی ارزان برای آزمایش‌های غربالگری برای جلوگیری از سرطان روده بزرگسالان زیر ۵۰ سال منجر شود.

104

کد خبر: 29264

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0