9 شهریور 1400 - 6:03 ب.ظ

پاراوزنه‌برداری کمرنگ‌تر از حد انتظار در توکیو

عملکرد پاراوزنه‌برداری ایران در بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو کمی دور از انتظار بود و شاگردان علی‌اصغر رواسی در سه وزن نتوانستند انتظارات را برآورده کنند.

به گزارش یاقوت وطن، پاراوزنه‌برداری همیشه یکی از رشته‌های مدال‌آور ایران در پارالمپیک بوده است که این بار در توکیو هم مدال‌آور بود، با حداکثر تعداد اما نه به آن خوشرنگی که تصور و پیش‌بینی می‌شد. تا پیش از برگزاری بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو کمیته ملی پارالمپیک کشورمان برای تیم پاراوزنه‌برداری پیش‌بینی پنج مدال شامل؛ سه طلا، یک نقره و یک برنز کرده بود که در این بین یک مدال طلا، سه نقره و یک برنز حاصل شد. امیر جعفری که برایش مدال برنز پیش‌بینی شده بود با مهار وزنه 195 کیلوگرمی و ناکامی در پرس وزنه‌های 196 و 197 کیلوگرمی به مدال نقره پارالمپیک توکیو دست یافت و فراتر از انتظار و تصور ظاهر شد. در وزن او (65- کیلوگرم) ورزشکار چینی با مهار وزنه 198 کیلوگرمی قهرمان شد و به مدال طلا رسید. روح‌اله رستمی را می‌توان چهره برتر تیم پاراوزنه‌برداری ایران در المپیک 2020 توکیو بدانیم. او که هر سه انتخاب خود را مهار کرد و با پرس وزن 234 کیلوگرمی به مدال طلای وزن 80- رسید. رستمی همان مدالی را گرفت که برای او پیش‌بینی می‌شد.

حامد صلحی‌پور هم دیگر پاراوزنه‌بردار ایرانی بود که در بازی‌های پارالمپیک 2020 توکیو رقابت کرد و به مدال نقره رسید. او که برایش مدال طلای وزن 97- کیلوگرم پیش‌بینی شده بود، با مهار وزنه 222 کیلوگرمی دوم شد. این در حالی بود که پیش از آن در مهار وزنه‌های 221 و 222 کیلوگرمی ناکام مانده بود. اختلاف رکورد او با نفر اول وزنش هم پنج کیلوگرم بود. تیم ایران در وزن 107- کیلوگرم هم به مدال برنز رسید و این مدال را سامان رضی با مهار وزنه 231 کیلوگرمی به دست آورد. رضی که یکی از شانس‌های مدال نقره تیم پاراوزنه‌برداری بود، در مهار وزنه 233 کیلوگرمی ناکام ماند تا اولین برنزی کاروان ایران در پارالمپیک 2020 باشد. و در نهایت در وزن 107+ کیلوگرم که تیم ایران تا پیش از این با حضور زنده‌یاد سیامند رحمان همیشه صاحب مدال طلا بود، این بار مدال نقره نصیب کشورمان شد. منصور پورمیرزایی با مهار وزنه‌های 235 و 241 کیلوگرمی به جدال با وزنه 246 کیلوگرمی پرداخت که نتوانست آن را مهار کند و به دلیل اختلاف وزن مدال طلا را به حریف اردنی داد. او که یکی از شانس‌های مدال طلا بود، پس از دستیابی به مدال نقره پارالمپیک از وداع خود با دنیای قهرمانی خبر داد.

با نتایجی که در پارالمپیک 2020 توکیو رقم خورد، تیم پاراوزنه‌برداری ایران برای دستیابی به مدال‌های خوشرنگ‌تر در بازی‌های پارالمپیک 2024 باید تدابیری بهتر داشته باشد. با توجه به درگذشت زنده‌یاد سیامند رحمان و خداحافظی پورمیرزایی، انتخاب جانشین برای آنها باید اولویت اول باشد و پس از آن تقویت نفرات تیم در دیگر اوزان در دستور کار قرار گیرد.

شانزدهمین دوره بازی‌های پارالمپیک از دوم شهریورماه آغازشده است. کاروان فرهنگی ورزشی ایران با ۶۲ ورزشکار در این دوره از رقابت‌ها حضور پیدا کرده که پنج ورزشکار آن از رشته پاراوزنه‌برداری هستند. امیر جعفری، روح‌اله رستمی، سامان رضی، حامد صلحی پور و منصور پور میرزایی نفرات اعزامی وزنه‌برداری ایران به سرزمین آفتاب هستند. هدایت این تیم بر عهده علی‌اصغر رواسی است. ایران در چهاردهمین دوره بازی‌های پارالمپیک که در شهر لندن برگزار شد هشت وزنه‌بردار به این رقابت‌های اعزام کرد که حاصل آن چهار مدال طلا و یک نقره بود. نادر مرادی، مجید فرزین، سیامند رحمان و علی حسینی موفق به کسب مدال طلا شدند.روح‌اله رستمی نیز موفق به کسب مدال نقره شد.

 

102

کد خبر: 29468

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0