25 آبان 1402 - 11:00 ق.ظ

میانگین هزینه‌کرد برای داوطلبان آزمون دکتری، بیش از مبلغ ثبت‌نامی است

قائم مقام سازمان سنجش در توضیح افزایش تعرفه نام‌نویسی آزمون دکتری گفت: میانگین هزینه هر داوطلب این آزمون با توجه به ۲۴۱ کدرشته امتحانی و تعداد محدود داوطلبان هر کدرشته، بیش از مبلغی است که از داوطلبان هنگام ثبت‌نام دریافت می‌شود.

به گزارش یاقوت نیوز؛ هزینه ثبت‌نام در آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه‌متمرکز برای سال ۱۴۰۳ در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی ۶۱۰ هزار تومان تعیین شده در حالیکه مبلغ در سال ۱۴۰۲، حدود ۳۷۸ هزار تومان تعیین شده بود.

ثبت‌نام در این آزمون از چهارشنبه (۱۷ آبان) آغاز شد و قرار بود تا سه‌شنبه (۲۳ آبان) خاتمه یابد، اما این مهلت تمدید شد و ثبت‌نام آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه‌متمرکز (Ph.D) سال ۱۴۰۳ برای پذیرش در دوره‌های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی تا پایان روز شنبه (۲۷ آبان ماه) ادامه دارد.

محمدحسین حاجیلو  با تشریح شاخص‌ها و شیوه محاسبه هزینه ثبت‌نام آزمون‌های مقاطع مختلف از افزایش حداقلی هزینه‌های ثبت‌نام خبر داد.

وی در مورد هزینه ثبت‌نام آزمون ورودی مقاطع مختلف دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، گفت: برای برگزاری این آزمون‌ها، فعالیت‌های بسیاری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌شود و بر همین اساس هزینه‌های ثابت و متغیر این آزمون با توجه به حجم فعالیت‌ها و خدمات بهتر افزایش یافته است.

قائم مقام سازمان سنجش با اشاره به برگزاری آزمون‌های مختلف از سوی سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: این سازمان هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شود که برای داوطلبان مشهود نیست و محاسبه این هزینه‌ها با توجه به تعداد کد رشته‌های امتحانی و هزینه‌های عمومی و اداری برگزاری آزمون‌ها شامل تهیه کاغذ، سلفون وغیره، چاپ سؤالات و پاسخنامه‌ها، حق‌الزحمه طراحان سؤال و عوامل اجرایی و هزینه‌های مراکز مجری برگزاری آزمون‌ها در تهران و شهرستان‌ها انجام می‌شود.

حاجیلو با اشاره به استفاده سازمان سنجش آموزش کشور از سرویس‌های حمل و نقل برای ارسال و بازگشت محموله سؤالات شامل دفترچه و پاسخنامه، گفت: افزایش هزینه‌های مختلف؛ از جمله حمل و نقل با توجه به ضرورت رعایت الزامات حفاظتی در افزایش تعرفه‌ها مؤثر است.

معاون توسعه مدیریت ومنابع سازمان سنجش با تاکید بر اینکه سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس درآمد و هزینه اداره می شود و از بودجه عمومی دولت استفاده نمی کند، خاطرنشان کرد: در قانون به دولت اجازه داده شده تا هزینه‌های مورد نیاز برای خدمت به متقاضیان آزمون، از محل همان درآمد تأمین شود و تلاش شده است به هر ترتیب هزینه‌های اداری به نفع داوطلب کاهش یابد. البته برخی از فرایندها برای حفظ و افزایش سلامت آزمون، بسیار ضروری است.

وی با اشاره به آغاز ثبت‌نام آزمون نیمه‌متمرکز ورودی دوره دکتری (Ph.D)، گفت: میانگین هزینه هر داوطلب آزمون دکتری با توجه به ۲۴۱ کدرشته امتحانی و تعداد محدود داوطلبان هر کد رشته، بیش از مبلغی است که از داوطلبان این آزمون هنگام ثبت‌نام دریافت می‌شود؛ زیرا هرچه تنوع رشته‌ها بیشتر می‌شود خدمات بیشتری برای برگزاری آزمون مورد نیاز است.

دکتر حاجیلو همچنین تاکید کرد سازمان سنجش به عنوان یک سازمان دولتی به دنبال کسب منافع از محل تعرفه های ثبت نام نیست و هرگونه هزینه مترتب بر فعالیت‌های سازمان درچارچوب مقررات مالی دولت با نظارت مراجع ذیصلاح صورت می‌پذیرد.

کد خبر: 84225

برچسب ها: , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0