28 شهریور 1402 - 7:00 ب.ظ

مراسم قرعه‌کشی لیگ برتر والیبال برگزار شد

مراسم قرعه‌کشی لیگ برتر والیبال مردان باشگاه‌های کشور برگزار شد. این مسابقات از ۳۰ مهر آغاز می‌شود.

به گزراش یاقوت نیوز؛ جلسه قرعه‌کشی لیگ برتر مردان باشگاه‌های کشور در سال ۱۴۰۲ امروز (سه‌شنبه) با حضور میلاد تقوی مشاور امور اجرایی فدراسیون والیبال، محسن ترابی سرپرست دبیرکلی و رئیس سازمان لیگ، منوچهر پورحسن، محمدحسن خوشدل و حسین پورکاشیان به عنوان نمایندگان سازمان لیگ و نمایندگان ۱۴ باشگاه حاضر در لیگ برتر برگزار شد.

محسن ترابی در ابتدای جلسه قرعه‌کشی لیگ برتر ۱۴۰۲ گفت: تلاش سازمان لیگ طراحی و برگزاری مسابقات به نحو احسن است و به طور قطع اشکالاتی وجود دارد. امیدوارم با کمک شما این مشکلات به حداقل برسد چرا که نقش پررنگ‌تری در برگزاری لیگ دارید و از تشکیل تیم تا تمرینات برای حضور در لیگ زحمت بسیاری می‌کشید.

وی افزود: در جلسه با کمیته داوران خواهش کردیم داوران نهایت دقت را در اجرای مسابقات داشته باشند. خروجی لیگ به تیم ملی منتهی می‌شود و هر چه شما بهتر کار کنید تیم بهتری خواهیم داشت. همه کنار هستیم تا این مسابقات را به سلامت برگزار کنیم. در بحث سالن، کفپوش، نور و گرمایش سالن، کمک کنید تا شرایط برگزاری مسابقات مناسب باشد و آسیبی به بازیکنان نرسد.

رئیس سازمان لیگ تصریح کرد: تغییراتی در آئین‌نامه از جمله افزایش سهمیه جوانان و نوجوانان به ۲۰ نفر هر تیم ایجاد شده که در هر مسابقه علاوه بر ۱۲ بزرگسال، یک نفر امید و یک نفر جوان یا نوجوان باید از سوی تیم‌ها استفاده شود. امسال بازیکنانی در نیم فصل می‌توانند به باشگاهی انتقال یابند که یا آزاد باشند یا حتی یک رالی هم برای تیم خود بازی نکرده باشند.

وی ادامه داد: هدف اصلی همه تیم ملی است و این تیم ۲۰ مهر ماه از مسابقات به تهران بازمی گردد به همین دلیل یکشنبه ۳۰ مهر دور رفت لیگ برتر آغاز می‌شود. سوم دی ماه پایان دور رفت و ۱۳ دی ماه هفته اول دور برگشت است. یکشنبه ۲۰ اسفند قبل از ماه رمضان دور رفت و برگشت لیگ برتر تمام می‌شود و شروع پلی‌آف پنجم فروردین خواهد بود. لیگ های مختلف از جمله روسیه را بررسی و با لژیونرهای مختلف صحبت کردیم و نحوه برگزاری را در کشورهای مختلف مطالعه کردیم و فکر می‌کنم این مدل مناسب باشد.

ترابی در خصوص شیوه برگزاری پیشنهادی سازمان لیگ برای مسابقات لیگ ۱۴۰۲ اظهار کرد: تیم‌های اول تا چهارم مستقیم وارد پلی‌آف دور دوم خواهند شد. تیم‌های پنجم با دوازدهم، ششم با یازدهم، هفت با ۱۰ و هشت با ۹ بازی خواهند کرد. مرحله پلی‌آف به صورت دو بازی از سه بازی و متمرکز در تهران بعد از افطار برگزار می‌شود. تلاش برای برگزاری این مرحله در سالن ۱۲ هزار نفری و سالن فدراسیون است اما اگر نشد سالن هیئت استان تهران به جای دوازده هزار نفری جایگزین خواهد شد. پنجم فروردین تیم‌های یک، دو، سه و چهار که مقام‌های دور رفت و برگشت را گرفتند با چهار تیمی که از مرحله اول پلی‌آف صعود کردند، رقابت خواهند کرد. در این مرحله با استفاده از رده‌بندی تیم‌های پایین، حریفان مشخص می‌شوند. در تاریخ‌های پنجم، هفتم و نهم فروردین ۱۴۰۳ مسابقات پلی‌آف اول برگزار و چهاردهم، شانزدهم و هجدهم فروردین پلی‌آف دور بعد و نیمه نهایی نیز ۲۰ و ۲۲ و ۲۴ فروردین برگزار خواهیم کرد. پیشنهاد سازمان لیگ این است که فینال به صورت دو بازی از سه بازی یا سه از پنج برگزار شود.

وی با بیان اینکه نماینده ایران در قهرمانی باشگاه‌های آسیا باید اسفندماه به آسیا معرفی شود، افزود: ۳۰ فروردین مسابقات لیگ برتر به اتمام می‌رسد. بنابراین برای معرفی قهرمان لیگ برتر برای حضور در باشگاه‌های آسیا که اواسط اردیبهشت برگزار می‌شود، مشکل داریم و تا آن زمان قهرمان مشخص نشده است. می‌توانیم قهرمان دور رفت و برگشت را به این مسابقات معرفی کنیم. در خصوص دو تیمی که به دسته یک صعود می‌کنند، تیم‌های ۱۳ و ۱۴ جدول مرحله مقدماتی با پایین‌ترین رنکینگ، دو تیم پلی‌آف بازی خواهند کرد. برگزاری تمامی مسابقات لیگ در ساعت ۱۶ خواهد بود و ساعت تمرین تیم‌ها در زمین مسابقه روز قبل ۱۵ تا ۱۸ هر تیم (۹۰ دقیقه) خواهد بود.

ترابی با اشاره به این که ترافیک تیم‌داری در برخی استان‌ها بالاست، عنوان کرد: از میان ۱۴ تیم حاضر در لیگ برتر ۱۴۰۲ شهرهای تهران و یزد سه تیم و کرمان و گلستان دو تیم دارند و بهتر است در قرعه کشی این مورد را در نظر بگیریم.

میلاد تقوی مشاور امور اجرایی فدراسیون والیبال نیز اظهار کرد: سال گذشته گفتم که کمک کنید لیگ ایران حرفه ای شود و بسیاری از مسائل مانند حق امتیاز که در کشورهای دیگر همچون ایتالیا حرفه‌ای است در کشور ما هم اتفاق افتد. ورود و خروج به لیگ را با هم مرور کردیم. ایرادی هم به فدراسیون وارد بود که تلاش می‌کنیم امسال اتفاق نیافتد.

وی افزود: سال گذشته خواهش کردم که یک برنامه را تصمیم گرفته و تا انتها پیش رویم اما وقفه ۲۸ روزه‌ای در لیگ سال گذشته داشتیم. امسال تمام توان خود را بگذاریم که همه چیز در این جلسه اتفاق افتد. اگر کسی سقوط کرد باید امتیاز را بخرد و یا در لیگ دسته یک برای برگشت تلاش کند. قانون بد بهتر از بی‌قانونی است و باید به مصوبات پایبند باشیم. فدراسیون مجری تصمیمات شورای لیگ در چهارچوب قوانین موجود است. وضع نظام مالی لیگ سه سال قبل بسیار متفاوت از امروز است و روند به سمت حرفه‌ای شدن است. امیدوارم لیگ خوبی داشته باشیم و خیلی زود خبر المپیکی شدن تیم ملی را هم به مردم کشور بدهیم.

در ادامه این جلسه نمایندگان باشگاه‌های حاضر در لیگ برتر در خصوص موارد گفته شده پیشنهادات خود را مطرح کردند که از میان این پیشنهادات می‌توان به معرفی قهرمان و نائب قهرمان امسال برای مسابقات باشگاه‌های آسیا در دو سال پیش‌رو، تغییر در شیوه برگزاری پلی‌آف به صورت متمرکز و یا برگزاری متمرکز آن در شهر دیگری به غیر از تهران، تغییر در نقل و انتقال بازیکنان، پایبند بودن سازمان لیگ به مصوبات جلسه با نمایندگان باشگاه‌ها، تشویق تیم‌هایی که امکانات کافی از جمله ویدئوچک را فراهم می‌کنند، دو تیم اول در پایان دور رفت و برگشت مستقیم راهی نیمه نهایی شوند و سوم تا دهم با هم برای مشخص شدن دو تیم صعود کننده دیگر رقابت کنند، در نظر گرفتن رنکینگ سال گذشته تیم‌ها و کاهش وقفه میان پایان دور برگشت لیگ و برگزاری پلی‌آف دوم به دلیل عدم افت تیم‌های اول تا چهارم که مستقیما راهی این مرحله شده‌اند.

در انتهای این جلسه، شیوه برگزاری لیگ برتر ۱۴۰۲ به این شکل که هشت تیم به پلی‌آف صعود کنند و چهار تیم انتهایی جدول رفت و برگشت لیگ، مرحله پلی اوت را برگزار کنند، به رای‌گیری گذاشته شد و ۹ تیم به این شیوه برگزاری رای دادند تا مسابقات امسال هم به شیوه سال گذشته برگزار شود.

در ادامه برگزاری مرحله پلی‌آف به صورت متمرکز (در یکی از شهرهای هشت تیم راه یافته به پلی‌آف) یا رفت و برگشت به خواست نمایندگان باشگاه‌ها از سوی سازمان لیگ به رای‌گیری گذاشته شد که در ادامه از میان ۱۴ تیم، هشت تیم به شیوه متمرکز رای دادند و قرار شد پیش از مرحله پلی‌آف در خصوص مکان برگزاری این مرحله به صورت متمرکز در تهران یا شهر دیگر تصمیم‌گیری شود.

همچنین برنامه‌ریزی جدول مسابقات براساس رنکینگ و یا قرعه‌کشی از ابتدا بدون در نظر گرفتن رنکینگ یا در نظر گرفتن تیم شهداب یزد به عنوان رنکینگ یک و قرعه‌کشی میان ۱۳ تیم باقی مانده رای‌گیری شد که ۶ تیم به شیوه رنکینگ رای دادند، هفت تیم نظرشان به قرعه‌کشی کامل تیم‌ها بود و یک رای نیز به قرعه‌کشی میان ۱۳ تیم رای بود. به همین دلیل در انتهای جلسه قرعه‌کشی میان ۱۴ تیم برگزار شد.

اسامی تیم‌های حاضر در لیگ برتر والیبال: ۱- ایفاسرام اردکان ۲- مس رفسنجان ۳- فولاد سیرجان ایرانیان ۴- پاس گرگان ۵- گیتی‌پسند اصفهان ۶- سایپا تهران ۷- پیکان تهران ۸- چادر ملو اردکان ۹- شهداب یزد ۱۰- شهرداری ارومیه ۱۱- نیان الکترونیک مشهد ۱۲- هورسان رامسر ۱۳- طبیعت ۱۴- شهرداری گنبد

برنامه هفته اول لیگ برتر ۱۴۰۲ در تاریخ ۳۰ مهر به شرح زیر خواهد بود:
ایفاسرام اردکان – شهرداری گنبد
مس رفسنجان – طبیعت
فولاد سیرجان ایرانیان – هورسان رامسر
پاس گرگان – نیان الکترونیک مشهد
گیتی پسند اصفهان – شهرداری ارومیه
سایپا تهران – شهداب یزد
پیکان تهران – چادر ملو اردکان

کد خبر: 81389

برچسب ها: , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0