1 مهر 1400 - 8:20 ق.ظ

قیمت سیب ممتاز سمیرم ۷۰۰۰ تومان تعیین شد

مدیر جهاد کشاورزی سمیرم  قیمت خرید انواع سیب درختی این شهرستان  را اعلام کرد.

به گزارش یاقوت وطن،فاطمه طایی _ سمیرم/اشکبوس رضایی گفت :طبق ارزیابی‌ها سیب ممتاز ‘رد’ و ‘گلدن’ هر کیلوگرم ۷۰ هزار ریال و همین سیب ها از نوع درجه یک هر کیلوگرم ۶۰ هزار ریال قیمت‌گذاری شده است.
مدیر جهاد کشاورزی سمیرم، نرخ خرید سیب‌ درجه سه را هر کیلوگرم ۳۰ هزار ریال عنوان کرد و گفت: این قیمت تابع نظر و قیمت خرید کارخانه‌های فرآوری و صنایع تبدیلی بوده و قابل تغییر است.
رضایی افزود: نرخگذاری امسال بعد از برگزاری جلسات متعدد با مسوولان و کارشناسان کشاورزی و با توجه به افزایش هزینه‌ تولید و نرخ فروش سیب سر درخت مشخص شده است.
وی گفت :در صورت فروش محصول باغی بصورت سبدی، وزن کارتن یا سبد بر اساس وزن خالص ظرف، کسر خواهد شد.
وی پیش بینی کرد که افزون بر۲۰۰ هزار تن سیب در سال جاری از سطح ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکار باغ در مجموع هر چهار بخش سمیرم و از باغ‌های روستاها و عشایر برداشت شود.
رضایی با اشاره به شرایط سخت کرونایی تاکید کرد: نظارت بر کارگران، کار سختی است چرا که در همه جای شهرستان و روستاها پراکنده‌اند بنابراین کارفرمایان و واسطه‌ها مسوول رعایت شیوه نامه ها توسط آنها هستند و باید روزانه موارد بهداشتی را تذکر دهند.
مدیر جهاد کشاورزی سمیرم در باره حضور کارگران غیربومی در فصل برداشت سیب نیز اظهار داشت: نزدیک به ۱۴ هزار نفر از خارج شهرستان برای برچیدن سیب وارد منطقه می شوند.
حدود هشت هزار تُن سیب مرغوب از نوع گلاب بهاره نیز اواسط تابستان امسال از باغ های این خطه برداشت شد.
سردخانه‌های بزرگ چند هزار تُنی توسط ۲ بازرگان بزرگ میوه در سمیرم احداث شده که هر سال بخش عمده‌ای از سیب‌های درختی باغداران این منطقه را نرخگذاری کرده و می‌خرند.
همچنین بتازگی سردخانه بزرگ ۱۴ هزار تُنی دیگری نیز توسط همین تاجران در جنوب سمیرم ساخته شده و آغاز بکار کرده است.
پیش از خشکسالی اخیر، در مجموع هر سال ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تُن انواع سیب درختی مرغوب از نوع گلدن، رد و گلاب در شهرستان سمیرم تولید و روانه بازارهای داخل و خارج کشور می‌شد.
سمیرم دارای ۳۴ هزار هکتار زمین زراعی و باغی، ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار مرتع و جنگل‌ طبیعی است.
202/
کد خبر: 29888

برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0