3 مرداد 1400 - 3:12 ب.ظ

افتخاری دیگر در صنعت کشور

فولاد مبارکه تولیدکننده و صادرکننده اسلب مخصوص انتقال گاز ترش

افتخاری دیگر در صنعت کشور

فولاد مبارکه تولیدکننده و صادرکننده اسلب مخصوص انتقال گاز ترش

به گزارش خبرنگار فولاد، حمیدرضا عظیمیان با اشاره به اجرایی شدن پروژه استراتژیک گوره به جاسک  گفت: طرف‌های خارجی به دلیل تحریم‌ها، از تحویل ورق‌های مورد نیاز شرکت نفت برای اجرای پروژه انتقال نفت از گوره به جاسک خودداری کردند اما شرکت فولاد مبارکه اسلب مخصوص انتقال گاز ترش را از سال 98 تولید و هم‌اکنون نیز با افتخار می‌تواند صادرکننده این محصول باشد تا بار دیگر بی‌اثر بودن تحریم‌ها که نتیجه خودکفایی و استقلال کشور می باشد را به نمایش درآورد.

حمید رضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه افزود: وقتی برای اولین بار همکارانمان از شرکت نفت برای تأمین اسلب مخصوص انتقال گاز ترش به ما مراجعه کردند، ایده و طرح مسئله اولیه و به بیان دیگر مسئله موجود را مطرح کردند.

وی خاطرنشان کرد: پس از آن جلساتی در سطوح مختلف تشکیل شده و بعد از ایجاد یک اراده جمعی و قطعی برای تولید تختال مورد نیاز این پروژه در فولاد مبارکه برای اولین بار و در یک همکاری گروهی و دست جمعی میان کارشناسان فولاد مبارکه و وزارت نفت، اسلب گاز ترش در سال ۹۸ در شرکت فولاد مبارکه تولید شد.
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت در آیین بهره‌برداری از خط لوله و پایانه نفتی انتقال نفت گوره-جاسک اظهار کرد: عملیات صادرات نفت خام از سواحل مکران در دریای عمان آغاز می شود. ایجاد این پایانه صادراتی نفت خام در منطقه مکران در سال های اولیه دهه ۶۰ و اوج جنگ تحمیلی مطرح شد. بر همین اساس خط لوله ای به نام محرم راه اندازی شد که با پایان جنگ رها گردید و بخشی از این خط به قطر ۵۶ اینچ و طول ۲۲۰ کیلومتر در استان بوشهر به انتقال آب به مناطق ساحلی اختصاص یافت.
وی ادامه داد: در جریان سفر سال ۹۹ رئیس جمهور به استان هرمزگان با ایشان اجرای این طرح جنبه حدی گرفت و پس از بررسی های کارشناسی شده موضوع و توجیهات اقتصادی، فنی و زیست محیطی، این طرح با اعتباری نزدیک به ۲ میلیارد دلار در شورای اقتصاد تصویب و ابلاغ شد.

وی افزود: فرایند ساخت و تامین تجهیزات این پروژه مهم ملی از سال ۹۷ آغاز و عملیات لوله گذاری این آن در تیرماه سال ۹۹ با دستور رئیس جمهور شروع شد. این خط لوله با قطر ۴۲  اینچ (۱۰۶) و طول ۱۰۰۰ کیلومتر اجرا شده که نفت خام سنگین و نیمه سنگین ایران را  از منطقه گوره در استان بوشهر به بندر جاسک در استان هرمزگان منتقل می کند که امیدوارم این طرح به عنوان مهمترین طرح پایه‌ای، زمینه‌ساز توسعه اقتصادی منطقه مکران باشد و پس از سالها این کار کلید توسعه این مکان را به جریان اندازد.

وزیر نفت اضافه کرد: در مسیر این خط لوله ۵ تلمبه خانه نفت خام، ۱۰ پست برق و ۳۰۰ کیلومتر خط انتقال نیرو اختصاصی و همچنین دو ایستگاه توپکرانی وجود دارد که برق مورد نیاز تلمبه‌خانه‌های مسیر در ظرفیت کامل ۱۰۰ مگاوات است. در انتهای زنجیره نیز یک واحد اندازه گیری و یک ایستگاه توپکرانی و همچنین تاسیسات بارگیری نفت خام بر اساس سه گوی شناور، سه دستگاه میترینگ و ۶ خط لوله زیر دریایی جمعا به طول ۳۶ کیلومتر وجود دارد.

وی ادامه داد: در پایانه جاسک جمعا ۲۰ مخزن با مجموع ظرفیت ۱۰ میلیون بشکه ذخیره سازی در دست اجرا است. الان نفت خام پس از طی مسافت نزدیک به ۱۰۰۰ کیلومتر بدون هیچ مشکل عملیاتی به بندر جاسک رسیده و به دلیل آماده نبودن مخازن ذخیره به طور مستقیم در حال بارگیری در کشتی است.

زنگنه درباره بخش‌هایی از این طرح که در روز جاری به بهره برداری می رسد گفت: این بخش شامل ۱۰۰۰ کیلومتر خط لوله، ایستگاه تلمبه‌خانه شماره ۲ ، تاسیسات ارسال و دریافت توپک و تجهیزات بارگیری نفت در جاسک به ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز است.

وی خاطرنشان کرد: به طور کلی می‌توان گفت این طرح تاکنون پیشرفت ۸۲ درصدی داشته است و حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در آن هزینه شده است.

وزیر نفت با بیان اینه دو شرکت تابعه شرکت ملی نفت ایران یعنی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و شرکت نفت و گاز پارس به ترتیب مسئولیت بخش‌های خشکی و دریایی این طرح را بر عهده داشتند، اظهار کرد: برای اجرایی شدن مجموع این طرح قرارداد با پیمانکاران و تامین‌کنندگان به ارزش یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون دلار امضا شده که تاکنون ۹۷۰ میلیون دلار آن پرداخته شده است. همچنین قراردادهایی که شرکت نفت و گاز پارس با پیمانکاران و تامین کنندگان این پروژه به امضا کرده برابر با ۳۰۰ میلیون دلار است که ۲۰۰ میلیون دلار آن تاکنون پرداخته شده است.

وی گفت: اکنون بهره برداری از خط و تلمبه خانه‌ها و همه تجهیزات مسیر به شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت سپرده شده است که تجربه بالایی در بهره برداری از خطوط لوله نفت و فرآورده دارد. همچنین در حال حاضر عملیات بارگیری و صادرات نفت در جاسک نیز توسط شرکت نفت و گاز پارس انجام می‌شود که در ماه‌های آینده به‌طور کامل به شرکت پایانه‌های نفتی واگذار خواهد شد.

**ظرفیت این پروژه تا پایان ۱۴۰۰ به یک میلیون بشکه در روز خواهد رسید

زنگنه با بیان اینکه این طرح در ابتدای سال ۱۴۰۱ به بهره‌برداری کامل خواهد رسید، تصریح ‌کرد: از امروز تا مهرماه ظرفیت این طرح ۳۰۰ هزار بشکه خواهد بود. از مهر تا آبان به ۴۰۰ هزار بشکه، از آبان تا دی‌ماه با وارد مدار شدن تلمبه‌خانه‌ها و یک مخزن ذخیره در جاسک به ۵۰۰ هزار بشکه، از دی ماه به ظرفیت ۷۵۰ هزار بشکه و از ابتدای اسفندماه نیز به یک میلیون بشکه ظرفیت خواهد رسید.

وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداری مرحله‌ای از طرح‌های بزرگ اینچنینی یک امر طبیعی است؛ همانطور که در نیروگاه ها، تصفیه خانه ها، خطوط لوله و پالایشگاه های گاز نیز مرسوم است.

وزیر نفت اظهار کرد: در همه بخش‌های این خط لوله و همینطور همه تاسیسات مرتبط، تمامی الزامات و استانداردهای ملی و بین المللی از جمله استاندارد IPS و API رعایت شده است.

زنگنه گفت: در ابتدای آغاز این پروژه، قراردادهایی برای تامین ۴۰۰ هزار تن ورق «نیز» مقاوم به نفت ترش و تامین پمپ های ۶ مگاواتی  با شرکت های خارجی منعقد شد که به دلیل تحریم ها تامین اقلام ها بسیار سخت بود.

**دستیابی فولاد مبارکه به استاندارد تولید تختال مورد نیاز برای اجرای پروژه ملی گوره به جاسک 

وی اضافه کرد: به همین دلیل یک کار مشترک یک ساله بین شرکت ملی نفت ایران، شرکت فولاد مبارکه و شرکت فولاد اکسین تعریف شد تا بتوانند به استاندارد تولید تختال توسط فولاد مبارکه و استاندارد تولید ورق توسط فولاد اکسین برسند.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: بخش اصلی ورق مورد نیاز این طرح که یک ورق مقاوم به نفت و گاز ترش است برای اولین بار در ایران ساخته و تامین شد. همچنین پمپ های ۶ مگاواتی نیز به ۵۰ پمپ ۲.۵ مگاواتی تبدیل  و باز در ایران ساخته شد. در نتیجه طرح عظیم خط لوله انتقال نفت گوره به جاسک جلوه‌ای از درهم شکستن تحریم‌ها و تکیه بر توان داخلی است.

**صدور مجوز ساخت پالایشگاه ۹۰۰ هزار بشکه‌ای

زنگنه همچنین از صدور مجوز ساخت پالایشگاه ۹۰۰ هزار بشکه‌ای در این منطقه خبر داد که می تواند زمینه ساز ایجاد صنایع پایین دستی در این منطقه نیز بشود. همچنین ۲۰ میلیون مخزن با سرمایه گذاری ۲۳۰ میلیون دلاری توسط بخش خصوصی به روش بی‌او.تی (BOT) در حال احداث است. به علاوه در نظر داریم یک هنرستان صنعتی برای تربیت نیروهای ماهر در منطقه تاسیس کنیم.

وی اضافه کرد: همچنین در این طرح ۱۱۰۰ هکتار زمین برای ساخت یک اسکله عظیم تجاری برای سازمان بنادر و دریانوردی تعیین و به آن تحویل داده شده است.

**کاهش ۲۰ سِنتی هزینه هر بشکه نفت 

وزیر نفت گفت: در حال حاضر یک پایانی صادراتی در اختیار داریم که نفت خام را از دریای عمان صادر می‌کند و علاوه بر افزایش ظرفیت صادراتی ایران، منجر به تنوع و انعطاف در پایانه‌های نفتی و کاهش ریسک‌های صادراتی و امنیتی به همراه دارد. همچنین این طرح مسیر رفت و برگشت مشتریان نفت کشور را به اندازه ۱۰۰۰ مایل دریایی کوتاه می کند و هزینه هر بشکه نفت را از ۶۰ سنت به ۴۰ سنت کاهش می دهد.

**خط انتقال نفت گوره به جاسک؛ ایرانی‌ترین و سریع‌ترین خط لوله ساخته شده در کشور 

زنگنه تصریح کرد: در این طرح بیش از ۲۵۰ شرکت بزرگ و کوچک داخلی مشارکت و افزون بر ۱۰ هزار نفر در آن کار کردند. همچنین تملک اراضی با عرض نزدیک به ۲۰۰ متر و طول ۱۰۰۰ کیلومتر نیز انجام شد. این خط لوله، ایرانی‌ترین و سریع‌ترین خط لوله‌ای است که تاکنون در کشور ساخته شده است؛ امروز مرحله نخست آن به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: امیدواریم بتوانیم از امکانات موجود استفاده کنیم و ظرفیت صادرات خود را پیوسته افزایش دهیم. این طرح یکی از طرح هایی بود که به قول مقام معظم رهبری استراتژیک ترین طرح این دولت بود و خداروشکر به بهره برداری رسید. ساخت پایانه صادراتی جدی نفتی نشان دهنده غیرت و توانمندی ایرانیان است.

حسن روحانی، رئیس جمهور، نیز در این جلسه پس از اظهارات وزیر نفت گفت: امروز یک روز تاریخی و بزرگ برای ملت ایران است. هرچه زمان بگذرد اهمیت این پروژه بیشتر برای مردم روشن می‌شود. الان برای دنیا روشن شد که جمهوری اسلامی ایران یک اقدام بسیار مهم ملی را در زمینه صادرات نفت انجام داده است.

وی افزود: شاید پروژه ای با این عظمت برای صادرات نفت آن هم با این هدف که ما یک پایانه صادراتی جدید در منطقه آن هم در بیرون از خلیج فارس و در دریای عمان طرح بسیار حائز اهمیتی است که با این همه عظمت در مدت زمان تقریبا دو سال و چند ماه یکی از افتخارات صنعت ایران زمین است که به ملت ایران تبریک می گویم. این مسئله نشان دهنده غیرت، توانمندی و دانش ایرانیان است. این طرح یک طرح تاریخی است که به عنوان بزرگترین طرح وزارت نفت در تاریخ ثبت خواهد شد.

رئیس جمهور تصریح کرد: این افتتاح یک افتتاح استثنایی میان تمام پروژه‌هایی است که در این دولت افتتاح شده و به بیان دیگر می توان گفت که مهمترین افتتاح در دولت یازدهم و دوازدهم و همچنین پاسخ محکمی در برابر توطئه گران و افرادی است آینده ایران را پایدار نمی‌دانند.

روحانی ادامه داد: زمانی که دشمن خواست در جنگ اقتصادی با ایران وارد شود، عمدتا در دو میدان و زمینه با ایران وارد جنگ شد که یکی صادرات نفت و دوم حوزه بانک و نقل و انتقالات پولی بود. البته تحریم های بسیاری وجود داشت اما این دو زمینه بسیار تاثیرگذار و دشمن روی آن حساب کرده بود.

وی افزود: احساس دشمن این بود که در این صورت برای ایران ممکن نیست ارز مورد نیاز برای تامین نیازهای خود را تامین کند. این در حالی است که در همین مدت ۴ ماه اول سال جاری تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار ارز برای دارو و کالاهای اساسی توسط بانک مرکزی تامین شده که این مقدار در روزهای آتی به ۶ میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. اگر کشور ارز نداشته باشد چگونه می تواند کالاهای مورد نیاز خود را تامین کند؟

رئیس جمهور در پایان از همه دست اندرکاران پروژه انتقال نفت خام از گوره به جاسک به ویژه شرکت فولاد مبارکه قدردانی کرد.

کد خبر: 28074

منبع: خبرنگار فولاد

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0