17 مرداد 1400 - 2:05 ب.ظ

ابتکار:

طرح ارتقای تاب‌آوری اجتماعی در ۱۱۰۰ نقطه پر آسیب کشور اجرا شد

معاون رئیس جمهوری در امور زنان وخانواده با تاکید بر اینکه طرح ارتقای تاب‌آوری اجتماعی در چهار سال گذشته با جدیت دنبال شد، گفت: اجرای طرح ارتقای تاب‌آوری اجتماعی در ۱۱۰۰ نقطه کشور که از پر آسیب‌ترین جوامع بویژه در معرض اعتیاد بودند، امید، توان‌افزایی و مهارت را در آن منطقه توسعه داد.

به گزارش یاقوت وطن، معصومه ابتکار روز یکشنبه در نشست ارائه گزارش پیشرفت موافقتنامه معاونت زنان و خانواده با ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین قدردانی از تسهیلگران امر مهارت آموزی، با بیان اینکه در سال ۹۸ موافقتنامه ای میان معاونت با ستاد منعقد شد تا براساس آن بتوان برای خانواده ها و زنان در معرض آسیب، خدماتی در جهت مهارت افزایی برای مقابله با آسیب ها ارائه داد، اظهار داشت: خوشبختانه این همکاری با وجود فراز ونشیب هایی مانند شیوع کرونا که نشست ها و گفت وگوهای رو در رو را لغو کرد ادامه یافت و امروز گزارش این فعالیت ها ارائه می شود.

وی ادامه داد: در موضوع مواد مخدر با رویکرد بحث پیشگیری و توان افزایی و توجه به مهارت زندگی وارد شدیم که در بحث آموزش مهارت های زندگی، بیشترین همکاری در این چهار سال با وزارت آموزش و پرورش بوده که دوره های مهارت افزایی، مهارت های ارتباطی و گفت وگوی بین نسلی برای بیش از دو میلیون دانش آموز با موفقیت اجرا شد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه با همکاری انجمن اولیا و مربیان و دانشگاه فرهنگیان هم ۱۲ دوره مهارتی با حضور دکتر گلزاری برگزار شد، تصریح کرد: این دوره ها به صورت کتاب و اکنون چهار دوره از دوازده دوره به صورت کلاس های مجازی در اختیار همگان قرار گرفته است؛ مهارت هایی مانند امید، هوش هیجانی، تفکر خلاق و معنویت که به نظر ساده می آید اما در واقع نبود آن، گرفتاری و آسیب های بسیاری به دنبال دارد.

وی توضیح داد: همین مهارتهای ساده و پیش پا افتاده را اگر در مدرسه بیشتر مورد توجه قرار می دادیم خیلی از معضلات امروز را پیش رو نداشتیم و جوانان می توانستند با داشتن مهارت های زندگی، در برابر آسیب ها با اعتماد به نفس بیشتری به مقابله بپردازند یا از فشارهای گروه های همسالان عبور کنند و خود و خانواده را نجات دهند.

ابتکار با تاکید بر اینکه طرح ارتقای تاب آوری اجتماعی از جمله طرح هایی است که از دوره خانم شهیندخت مولاوردی شروع و در این دوره به شدت ادامه پیدا کرد، خاطرنشان کرد: تلاش کردیم دوره ارتقای تاب آوری اجتماعی را در سطح ملی اجرا کنیم و به همین مناسبت در ۱۱۰۰ نقطه کشور که از پر آسیب ترین جوامع  بخصوص در معرض اعتیاد بودند، اجرا شده است.

وی افزود: نقطه اتصال این طرح بعد از اجرای آن، با طر ح هایی مانند طرح توان افزایی زنان روستایی با همکاری وزارت جهاد کشاوزی و ایجاد صندوق های خرد اعتباری برای زنان آن جوامع یا اتصال آنان به شبکه تعاونی های زنان بوده تا فعالیتی باشد که امید، توان افزایی و مهارت را در منطقه توسعه دهد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تشریح کرد: رویکردهای معاونت، رویکردهای موثری در بحث توان افزایی جوامع محلی بود که امیدواریم در دولت آینده بخصوص در ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه پیدا کند.

ابتکار با بیان اینکه مهارت های ارتباطی و گفت وگوی ملی خانواده یکی از موارد مورد توجه معاونت بود، افزود: از آنجا که بیشتر گرفتاری ها به دلیل اختلالات ارتباطی در میان اعضای خانواده است، معاونت تلاش کرد با همکاری سازمان های مردم نهاد و بر اساس پژوهش های صورت گرفته با گروه های مخاطب دانش آموزی و دانشجویی به صورت گسترده کار کند.

وی تاکید کرد: بازوی اصلی کار معاونت در این دوران، سازمان های مردم نهاد بودند و توان افزایی آنان به عنوان تسهیلگران اجرای طرح ها نقطه قوت معاونت بوده و امیدواریم در دولت بعد هم این رویکرد ادامه یابد و مبارزه با اعتیاد همچنان یکی از رویکردها باشد.

104

کد خبر: 28795

منبع: ایرنا

برچسب ها: , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0