11 آبان 1400 - 11:38 ق.ظ

صبا فولاد خلیج فارس در آستانه ثبت رکورد کم‌نظیر سه هزار میلیارد تومان سود

مدیرعامل شرکت صبا فولاد خلیج فارس گفت: افزایش شفافیت در خرید و فروش طی 18 ماه گذشته منجر به افزایش سودآوری در شرکت شد و در این مدت موفق شدیم نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته باشیم.

به گزارش یاقوت نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس، این روزها خبرهای خوبی مبنی بر افزایش تولید و سودآوری از شرکت صبا فولاد خلیج فارس به گوش می‌رسد، همین موضوع باعث شد تا در ادامه به گفت‌وگو با «سعید بزرگی مدیرعامل این شرکت» پرداخته شود:

بیش از یک سال و نیم از حضور شما در مجموعه صبا فولاد می‌گذرد، در این مدت چه دست آوردهایی برای این شرکت داشته‌اید و آیا از عملکرد خود در این مدت رضایت دارید؟

گزارشی از عملکرد این مدت در شرکت صبا فولاد خلیج فارس را خدمت شما و همه سهامداران عزیز و ارزشمند صندوق بازنشستگی کشوری عرض می‌کنیم.

در ابتدا لازم است بر یک نکته تاکید کنیم که آنچه در صبا فولاد خلیج فارس اتفاق افتاده حاصل تلاش جمعی از بهترین‌های صنعت این کشور بوده است. برای آن که بتوانیم یک سیستم را به شکل دقیق مورد ارزیابی قرار دهیم باید ابتدا تصویری از شرایط اولیه داشته باشیم تا بدانیم که از کجا شروع کرده‌ایم و اکنون در کجا ایستاده‌ایم.

**افزایش 18 برابری دپو گندله نسبت به روز اول

در زمان شروع به کار تیم جدید، پلنت در وضعیت خاموش و با ۱۲ هزار تن موجودی گندله، تعهدات ارزی انجام نشده در بانک مرکزی، برون‌سپاری بخشی از فعالیت‌های اصلی سازمان، بدون وجود واحد نگهداری تعمیرات با فرایندهای تنظیم شده، قرار داشت. حقوق پرسنل با وجود عدم هماهنگی در مبالغ معمولا در هفته دوم هر ماه پرداخت و برای شات دان در کارخانه پاداش پرداخت می‌شد و به تبع آن سازمان به متوقف بودن پلنت عادت کرده بود. وضعیت موجودی انبار قطعات یدکی بسیار ضعیف و اطلاعات بسیار محدودی از قطعات یدکی مورد نیاز وجود داشت. بخشی از آب مصرفی کارخانه با تانکر تامین می‌شد و به طور متوسط ۴۲ هزار تن تولید ماهیانه صورت می‌پذیرفت. با داشتن انبارهای متعدد و بدون سیستم کنترل موجودی سرنوشت نامعلومی برای قطعات یدکی و برخی از کالاها وجود داشت و در تمام سیستم حتی یک نفر مسلط به دانش تولید به روش میدرکس حضور کامل نداشت.

چارت سازمانی مدونی در اختیار نداشتیم و از ساختار سازمانی شرکت تعریف درستی در دست نبود. این‌ها تنها بخشی از شرایط شرکت در زمان حضور تیم فعلی در کارخانه بود و اکنون پس از گذشت ۱۷ ماه کارخانه در شرایط متفاوتی قرار دارد، با دپو بیش از ۲۲۰ هزار تن گندله و موجودی ریالی ارزی بسیار مناسب، تعهدات ارزی در سامانه بانک مرکزی از منفی ۲۷ درصد به مثبت ۱۸۹ درصد رسیده است و موفق شدیم در این مدت نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشته باشیم. این در شرایطی است که تمامی ارز حاصل از صادرات به کشور وارد شده و در اختیار سامانه نیما قرار گرفته است.

**منظم شدن پرداخت حقوق پرسنل و کارگران در اول هر ماه

پرداخت حقوق در اولین روز هر ماه و با پیاده‌سازی طرح طبقه‌بندی مشاغل در حال انجام است. پاداش تولید جایگزین پاداش توقفات شد و چارت سازمانی و ساختار سازمانی شرکت با مشاوره دانشگاه تهران ایجاد و به‌روزرسانی شد. یکی از قوی‌ترین تیم‌های فنی در حوزه تولید ( به روش میدرکس ) در ایران، در شرکت حضور پیدا کردند و ضمن انجام امور به تربیت تعداد بسیاری از نیروهای بومی پرداختند. توقفات خارج از برنامه به حداقل ممکن رسید و بعضا زمان توقفات برنامه‌ریزی شده، تا یک پنجم کاهش یافت. واحد نگهداری و تعمیرات و بسیاری واحدهای دیگر ایجاد شد و برخی از عملیات‌های نگهداری تعمیرات با رکوردهای قابل ثبت در کشور به انجام رسید. وضعیت انبارها ساماندهی شد. همچنین دستورالعمل‌های کاملی برای تمامی عملیات انبار ایجاد و سیستم کنترل موجودی پیاده‌سازی شد. تامین آب از طریق خطوط لوله به انجام رسید و با کاهش بیش از ۲۰ میلیون دلار نیاز ارزی، بخش بزرگی از نیازهای شرکت از طریق بومی‌سازی و در داخل کشور تهیه و تامین شد.

**کسب رتبه اول شرکت صبا فولاد خلیج فارس در وزارت کار و صندوق بازنشستگی

مجموعه این فعالیت‌ها باعث شد، شرکت صبا فولاد خلیج فارس که در رتبه‌بندی شرکت‌های صندوق بازنشستگی کشوری یکی از ۲۰ شرکت اول به حساب می‌آمد هم‌اکنون یکی از دو شرکت اول صندوق بازنشستگی کشوری باشد. ثبت نزدیک به ۲۰ رکورد در حوزه تولید باعث شد، فروردین طلایی صبا فولاد خلیج فارس با ثبت هفت رکورد تولید در یک ماه جشن گرفته شود. میزان تولید از متوسطه ۴۲ هزار تن در ماه به بیش از ۹۰ هزار تن رسید و سود شرکت از ۱۱۰ میلیارد تومان در شش ماهه اول سال مالی 99 به بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت. در حقیقت بودجه از منفی ۷۲ درصد انحراف به مثبت 50 درصد رسید. فروش‌هایی که به صورت ریالی انجام می پذیرفت و سپس مجوز صادرات می‌گرفت، جای خود را به مزایده های فروش کاملا شفاف و با حضور همه خریداران داد و محدوده خریداران از چند نفر به چند ده نفر رسید. فروش کارمزدی متوقف شود و تمامی توان تولیدی شرکت در اختیار مواد اولیه خریداری شده خود شرکت قرار گرفت. رشد صادرات به میزان ۲۲۳ درصد، باعث شد که در سال گذشته شرکت صبا فولاد خلیج فارس به عنوان پیشروترین شرکت در حوزه صادرات فولاد در کشور شناخته شود.

**ایجاد فرصت برابر برای همه تامین‌کنندگان

در حوزه خرید مواد اولیه شرکت‌های تولیدی و بازرگانی از کمتر از پنج شرکت به بیش از ۳۰ شرکت رسیدند و فرصت همکاری با مجموعه صبا فولاد برای همه تامین‌کنندگان کشور باز شد. با همه این تمهیدات موفق شدیم به طور متوسط در خرید و فروش مواد اولیه یکی از بهترین عملکردها را در کشور داشته باشیم

دلیل اصلی اینکه به این رکوردها دست یافتید چیست؟

آنچه در صبا فولاد به دست آمده حاصل همدلی، سخت کوشی، صداقت، پاکدستی و احترام به حقوق صاحبان سهام بوده است و در کنار آن می‌توان به حضور دانایی و تخصص در واحدهای مختلف سازمان اشاره کرد. علاوه بر افزایش کمی و کیفی تولید به میزان چشمگیر و قابل ملاحظه، استفاده از بهترین روش‌های بازرگانی در خرید و فروش باعث شد تا شرکت صبا فولاد بتواند در مقایسه با دیگر شرکت‌های تولیدی در کشور مواد اولیه خود را با پایین‌ترین قیمت و در زمان مناسب خریداری کند و کالای تولیدی خود را به بالاترین نرخ و بهترین شرایط و در زمان درست به فروش برساند. در برخی موارد قیمت فروش محصولات صبا فولاد از محصول مشابه خود در ایتالیا نیز بیشتر بود و اکنون با توجه به کاهش شدید قیمت‌ها در بازار جهانی شاید رکورد قیمت فروش بریکت در دنیا در اختیار صبا فولاد باشد.

**افزایش شفافیت حداکثری و دست‌یابی به سوددهی بیشتر

در حوزه خرید تلاش شد تا با تنوع بخشی و تکثر تامین‌کنندگان، ضمن پایداری و شفافیت بیشتر در تامین مواد اولیه، نرخ‌های رقابتی به دست آمده و فشار مالی کمتری نیز بر روی شرکت قرار گیرد و فرصت برابر برای همه تامین‌کنندگان برای حضور در شرکت فراهم شد. صبافولاد همواره از در اختیار نداشتن سرمایه در گردش رنج برده است. در حوزه فروش نیز همانند حوزه خرید ایجاد شفافیت حداکثری و باز شدن درب شرکت برای ورود همه فعالان صنعت باعث شد، بهترین نرخ‌ها برای صبا فولاد استحصال شود. صداقت، پاکدستی، تخصص و دانش موجود در این مجموعه باعث شد، روند افزایش سوددهی شرکت در مقایسه با دیگر تولیدکنندگان فولاد در کشور که از شرایط مشابه با صبا فولاد برخوردار بودند افزایش چشمگیری داشته باشد.

با توجه به تغییرات انجام شده در بدنه مدیریتی کشور و حضور دکتر اسکندری در صندوق بازنشستگی، آیا این حضور را مثبت قلمداد می‌کنید و آیا امسال هم باید در انتظار اخبار خوب از صبا فولاد باشیم؟

در زمینه شنیدن اخبار خوب از شرکت صبا فولاد خلیج فارس قطعا انتظار شما بی‌پاسخ نخواهد بود. در مورد اسکندری که به تازگی در مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری مسئولیت خطیر اداره این مجموعه بزرگ را پذیرفتند باید بیان شود، چون افتخار همکاری با وی در گذشته را نداشته‌ایم و مدت کوتاهی است که در خدمت دکتر اسکندری در مجموعه صندوق بازنشستگی کشوری هستیم، نمی‌توانیم به طور دقیق پاسخگوی سوال باشیم، اما دکتر اسکندری در جلسات متعددی که در همین زمان کوتاه با هیئت مدیره و مدیران صبافولاد داشتند، نشان دادند که ضمن تسلط و آشنایی با تولید، شناخت کاملی از حوزه بنگاه‌داری و الزامات آن دارند. ضمن آشنایی و شناخت مکفی از اعداد و ارقام، حافظه خوبی در به یادسپاری دارند. توجه و قدردانی از عملکرد مدیران شرکت در جلسات حضوری انرژی لازم را به مجموعه تزریق کرده و باعث شد تلاش مدیران صبا فولاد دو چندان شود.

**دست‌یابی به سه هزار میلیارد تومان سود در سال مالی

اما خبر خوب از صبا فولاد، پس از دستیابی به موفقیت‌های فراوان در سال مالی قبلی، «افتخاری ریاست قبلی صندوق بازنشستگی کشوری»، افزایش بیش از ۲۶۰ درصدی را برای بودجه ۱۴۰۰ در صبا فولاد اعمال داشتند که در ابتدا با اعتراض بسیاری مواجه شد. زیرا به طور معمول شرکت‌ها پس از یک رشد سریع، مدتی نیاز به دوره تثبیت به منظور ایجاد آمادگی برای انجام رشدهای بعدی دارند. امروز که گزارش عملکرد نه ماهه شرکت استحصال شد و بر اساس فروش‌های انجام گرفته که در سه ماهی پایانی سال در سیستم مالی ثبت خواهد شد، می‌توانیم مژده قابل توجهی را به سهامداران معزز شرکت صبا فولاد خلیج فارس داشته باشم. بر اساس عملکرد ۹ ماهه و فروش‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود امسال صبا فولاد بتوانند تا پایان آذر ماه با رشد ۲.۴ برابری نسبت به سال قبل ( در مقایسه با بودجه سال گذشته با رشدی معادل ۳.۷ برابر ) به سود نزدیک به سه هزار میلیارد تومانی دست خواهد یافت.

آنچه به دست آمده حاصل تلاش جمعی است که بیانیه گام دوم انقلاب را به جد و به صورت عملی سرلوحه قرار دادند تا نشان دهند «ما می‌توانیم» جمله‌ای زیبا برای سخنرانی در مجالس وضع و خطابه نیست، بلکه عملیاتی است از جنس تولید، بازرگانی، سودآوری، پاکدستی، نوگرایی، جوان‌گرایی، شفافیت و روشمندی.

 

103

کد خبر: 30655

منبع: روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس

برچسب ها: , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0