10 فروردین 1400 - 7:08 ب.ظ

شانه ساز مطرح کرد؛

صادرات واکسن ایرانی کرونا در یکسال آینده/ کاهش ۱۵ درصدی سهم ریالی دارو‌های وارداتی در سال ۹۹

رییس سازمان غذا و دارو گفت: ظرف یکسال آینده علاوه بر پاسخگویی به نیاز داخل یکی از صادرکنندگان واکسن کرونا خواهیم شد.

محمدرضا شانه ساز معاون وزیر بهداشت و رییس سازمان غذا و دارو، در جلسه تصویری با کلیه مدیران ارشد سازمان و معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، گفت: به دستور وزیر محترم بهداشت ادامه و تسریع بیشتر در ایجاد تسهیلات برای تولید کنندگان اقلام دارویی، غذایی و آشامیدنی، مکمل‌های تغذیه ای، تجهیزات پزشکی و اقلام آرایشی و بهداشتی در چارچوب فرامین مقام معظم رهبری و دستورات رییس جمهور محترم الویت اصلی این سازمان است.

او با بیان اینکه ظرف دو سال گذشته با برنامه ریزی‌های انجام شده و حمایت از تولیدکنندگان داخلی و ممنوعیت واردات کالا‌های دارویی و مکمل‌های تغذیه‌ای غیر ضرور و مشابه تولید داخل، سهم ریالی بازار دارو‌های وارداتی از بیش از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافته است، از معاونین غذا و داروی دانشگاه‌های سراسر کشور درخواست کرد با کمک سایر حوزه‌های تاثیرگذار در امر تولید، روند مدیریت موفق در تحقق جهش تولید داروها، تجهیزات، اقلام و فرآورده‌های مقابله با کرونا را که با حمایت از تولید کنندگان داخلی در سال ۹۹ اتفاق افتاد باید در سال ۱۴۰۰ به همه کالا‌های سلامت محور تعمیم دهیم.

شانه ساز افزود: تولید ماسک سه لایه از ۱۲۰ هزار عدد به ۴۵ میلیون عدد در روز و تولید کیت‌های تشخیصی کرونا از صفر به یکصد هزار عدد در روز، تولید ونتیلاتور از یکصد دستگاه به ۱۲۰۰دستگاه در ماه، تولید الکل و محلول‌های ضدعفونی کننده به بیش از ۱۵ برابر قبل از شیوع کرونا افزایش یافته است.

به گفته او، همه دارو‌هایی که به نحوی در درمان کرونا می‌توانند موثر باشند ظرف کمتر از ۳ ماه در کشور تولید شد و علاوه بر تامین نیاز داخلی به مرحله صادرات رسیده اند.

معاون وزیر بهداشت تاکید کرد: در حوزه تولید واکسن مطمئن هستیم ظرف یکسال آینده علاوه بر پاسخگویی به نیاز داخل یکی از صادرکنندگان واکسن خواهیم شد و همه این اتفاقات یعنی تحقق عینی شعارجهش تولید.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در سال ۹۹ زمان صدور پروانه برای تولیدکنندگان مواد غذایی (درصورت تکمیل مدارک) از بیش از دو ماه به ۲۴ ساعت کاهش یافت و با اجرای فرایند‌های تفویض و برون سپاری فعالیت‌های جاری به بخش خصوصی می‌توانیم در سال ۱۴۰۰ نیز شاهد اقدامات اساسی درتحرک و چالاکی بیشتر ادارت کل و دانشگاه‌ها در پشتیبانی از تولید و حذف موانع بر سر راه تولیدکنندگان واقعی باشیم.

او همچنین تاکید کرد: مسئولین زیرمجموعه در سازمان غذا و دارو باید در ماه‌های پایانی فعالیت دولت، هرچه زودتر با بهره برداری از تجربه موفق در جهش تولید اقلام مقابله با کرونا در سال ۱۳۹۹، مقررات را بازبینی و با تفویض بسیاری از مسئولیت‌ها و اختیارات به تولید کنندگان، تسریع بیشتری در صدور مجوز‌های صادره توسط سازمان غذا و دارو ایجاد و عمده فعالیت‌ها را بر رصد کیفیت محصولات عرضه شده به بازار متمرکز کنند.

کد خبر: 28492

نویسنده: 100

منبع: باشگاه خبر نگاران جوان

برچسب ها:

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0