10 فروردین 1400 - 12:30 ق.ظ

ربیعی در نشست خبری:

سند همکاری ایران و چین حاوی هیچ تعهدی برای طرفین نیست/ آمریکا راهی جز بازگشت به برجام ندارد

سخنگوی دولت گفت: سند همکاری ایران و چین نه یک قرارداد بین المللی بلکه صرفاً یک نقشه راه است و حاوی هیچ تعهدی برای طرفین نیست.

علی ربیعی سخنگوی دولت روز سه شنبه در نخستین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ با بیان اینکه در آستانه قرن نوین هستیم و همپوشانی اعیاد بزرگ و نوروز را تنفس می‌کنیم، اظهار کرد: این نشان از چند وجهی بودن هویت ملت ایران دارد که به طور یکجا چهره نوروز و نیمه شعبان ۱۲ فروردین همنشین شده است. دیروز روز نیمه شعبان را به جشن نشستیم و نیمه شعبان برای ما طی قرن‌ها با امید و آرزو همراه بود.

سخنگوی دولت بیان کرد: با امید سختی‌ها و دشواری‌ها را پشت سر گذاشتیم و در فراز و نشیب‌ها هم با همین امید راه‌هایی برای آینده خود ساخته ایم. در جهان پر از ظلم امروز و در دنیای پرتلاطم، یک جانبه‌گرایی‌ها و مقاومت یکجانبه با امید به آینده روشن و با آبرو برای سعادت برای همه ما تجربه‌ای است که این سال‌ها بیش از سال‌های دیگر ما ایرانیان با آن روبرو بودیم.

وی افزود: از سال‌های سخت رنج‌های توامان تحریم و کرونا، امروز به آینده‌ای بهتر در سایه توجهات حضرت، ولی عصر عبور خواهیم کرد و مطمئن هستیم که آینده‌ای بهتر را رقم خواهیم زد.

سخنگوی دولت ادامه داد: امید بزرگ در سایه موفقیت‌ها و امید‌های کوچک جامعه به وجود خواهد آمد. برای امید به جامعه مهدوی امروز باید جامعه‌ای با خیر و نیکوکاری و همکاری باهم و دادن امید برای آینده بهتر را سامان دهیم و در آن جهت حرکت کنیم.

ربیعی گفت: در ۱۲ فروردین جامعه ایران به سرعت از یک انقلاب مردمی تمام‌عیار و عظیم اجتماعی، به ساختار قانونمند صندوق رأی رسید. ۱۲ فروردین نماد رفراندوم محور بودن نظام جمهوری اسلامی است.

وی تاکید کرد: پدران قانون اساسی تمهیداتی اندیشیدند که تغییرات نگاه نسلی در صندوق‌ها متبلور شود و هم مردم باید بدانند صندوق‌های رای میراث گرانبهایی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد و همه وظیفه داریم تمهیداتی بیاندیشدیم که بر مبنای آن هر نسلی آرا و اندیشه خود را بتواند در صندوق بیاندازد. آنچه که در ۱۲ فروردین دیدیم یک حضور “یک بار برای همیشه” نیست.

سخنگوی دولت گفت: برعکس، هر بار که ملت با همه تنوع رنگین کمانی خود یک طیف انتخاباتی را در گستره همگانی کشور تشکیل می‌دهد در واقع ان رفراندم در اشکال نوین خود تکرار می‌شود و نسل‌های جدید تری را با نگاه‌های نوین در پای صندوق‌های تعیین سرنوشت مجتمع می‌کند. بدینسان عمل تاسیس جمهوری اسلامی در پای صندوق‌های رای در اشکال مشخص‌تر و جدیدتر خود تکرار می‌شود.

ربیعی افزود: ۱۲ فروردین سالگرد رفراندوم تاسیس جمهوری اسلامی ایران امسال برای ما معنای خاصی دارد. قرنی را پشت سر گذاشته ایم که با کودتای شوم علیه دستاورد‌های مشروطیت و علیه قانون اساسی مشروطیت آغاز شد و با کودتای آمریکایی۲۸ مردادماه تداوم یافت و به یمن یک انقلاب شکوهمند و همگانی اختلال هویت ملی ایرانی رفع شد. اکنون ملت ما همچنانکه در بیانات مقام معظم رهبری در ۲۹ بهمن به روشنی منعکس شد یک جمهوریت سرشار از نشاط و پویایی را تجربه می‌کند.

وی تصریح کرد: یعنی یک سازگاری و تلفیق و ترکیب شیرین میان سه عنصر جمهوری، اسلامی و ایرانی. رای یکپارچه ملت ما به رفراندم جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ فروردین ۵۸ رای به هر سه مولفه جمهوریتی، اسلامیتی و ایرانیتی این نظام بود و ملت ما این سه را باهم و در دل یک ترکیب هندسی سازگار خواستند.

ربیعی در ادامه افزود: دولت در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ تلاش دارد به حکم وظیفه ذاتی خود در جلب” مشارکت عامه مردم در تعیین سرنوشت سیاسی اقتصادی و اجتماعی ” خود تسهیل گر حضور همان ” همه با هم” رفراندم ۱۲ فروردین بر سر صندوق‌های انتخابات ریاست جمهوری است.

برنامه ۵ گانه دولت در سال ۱۴۰۰

سخنگوی دولت با بیان اینکه مایلیم در اولین سخنگویی ۱۴۰۰ به استحضار ملت شریف ایران برسانم دولت در ماه‌های باقی مانده با تمام توان و بدون کمترین وقفه برنامه‌های ۵ گانه‌ای را دنبال خواهد کرد، گفت: بدون تردید عقب راندن تحریم تا آخرین روز کار دولت به طور مستمر ادامه خواهد یافت. ما مصمم هستیم که اجازه ندهیم تحریم‌های غیرقانونی آمریکا اخلالی در حرکت ایران در مسیر توسعه و تعامل سازنده با جهان ایجاد کند، اما در عین حال تلاش دولت برای رفع تحریم‌ها تا آخرین روزکاری دولت متوقف نخواهد شد.

ربیعی تاکید کرد: ما از رساندن و تکرار این پیام روشن به ناقضان برجام خسته نخواهیم شد که هرچقدر زمان بخواهند در اختیار خواهند داشت، اما باید بدانند که هر روز تعلل بیشتر در لغو تحریم علیه ایران، نه تنها شانس احیای برجام را به عنوان اولین و آخرین راه حل در دسترس برای کنار گذاشتن اختلافات کمتر می‌کند بلکه آن‌ها را از بدست آوردن چشم انداز بهتری از روابط با ایران هم دورتر خواهد کرد.

وی بیان کرد: هرچند ما اطمینان داریم که دولت آمریکا هیچ راه منطقی جز بازگشت به برجام و رفع کامل تحریم‌ها ولو بعد از پایان دولت دوازدهم پیش روی خود ندارد، اما بنا به مسئولیت دولت در پاسخگویی به مردم، رفع تحریم‌ها یکی از مهمترین اولویت‌های دولت باقی خواهد ماند.

سخنگوی دولت با اشاره به حوزه سلامت و درمان افزود: حوزه سلامت با تمرکز بر کرونا از جمله برنامه‌های اصلی و مستمر دولت خواهد بود. واردات بیش از ۲۰ میلیون واکسن خریداری شده و تلاش برای به ثمر رساندن تولیدات داخلی که به طور مستقل یا با مشارکت خارجی در حال انجام هستند دنبال خواهد شد. در خصوص علاوه بر کشور کوبا با دو کشور تولید کننده نیز مذاکراتی صورت گرفته است. مراقب و پیشگیری از گسترش و قطع زنجیره ویروس کرونا و واکسیناسیون عمومی و تمهید برای درمان به موقع و موثر بیماران از برنامه‌های این حوزه است.

ربیعی با اشاره به مسئله تثبیت بازار و تلاش برای کاهش تحریم‌ها گفت: مسئله بعد تثبیت بازار و تلاش برای کاهش اثر تحریم‌ها بر زندگی مردم است. در این جا به اطلاع مردم می‌رسانم دولت هیچ برنامه‌ای برای افزایش قیمت‌ها بخصوص در مورد کالا‌های اساسی تا پایان کار خود نخواهد داشت. ۶ میلیارد دلار از بودجه تخصیص برای تامین کالا‌های اساسی اختصاص یافته است. از مجموعه ۱۰۰ قلم کالای ضروری بیش از ۲۰ قلم کالای اساسی در دو مورد مرغ و روغن دچار اختلال توزیع شده اند که تصمیمات ستاد اقتصادی تولید در هر دو مورد افزایش یافته و در صورت نیاز واردات صورت گرفته و برنامه متعادل کردن بازار به سرعت انجام خواهد شد.

وی افوزد: در برنامه چهارم اتمام پروژه‌های زیرساختی تمهید شده و اقدام برای تداوم این پروژه‌ها برای آیندگان در دستور کار دولت است. این پروژه‌ها آثار عظیمی بر سال‌های بعد بر زندگی آینده ایران و ایرانیان خواهد داشت. دولت معتقد است همچنان باید شرایطی به وجود آورد تا دولتی فارغ از تحریم و آماده جهش تولید و اقتصاد را به منتخب بعدی ملت تحویل دهد؛ در همین راستا براساس رهنمود رهبری برای سال ۱۴۰۰ برنامه‌ای ۴ماهه در قالب یک برنامه یکساله در دستور کار خود قرار داده است؛ که بتواند تسهیل گر ادامه برای دولت بعد هم باشد.

سخنگوی دولت بیان کرد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تعداد ۲۹۰ طرح مهم در حوزه صنعت و معدن با مجموع سرمایه گذاری ۲۶۵۲ هزار میلیارد ریال و اشتغال ۸۵۱۲۶ نفر به بهره برداری رسیده است. از این تعداد ۲۸طرح طی ده ماهه سال ۹۹ راه اندازی و بیش از ۱۱ هزار شغل نیز در سال ۹۹ ایجاد شده است؛ که می‌توان به طرح هایی، چون شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب، سنگ آهن گهر زمین، مجتمع جهان فولاد سیرجان، خودروسازی مدیران، مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران، پالایش نفت لاوان، خودروسازان راین، مجتمع جهان فولاد سیرجان و ذوب آهن پاسارگاداشاره کرد.

ربیعی با بیان اینکه در اقدام پنجم دولت تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا یک انتخابات پرشور و سالم برگزار کند گفت: انتخابات متضمن افزایش سرمایه اجتماعی و حل مسائل داخلی کشور وهم متضمن ارتقا جایگاه ایران در منطقه و جهان است. امیدواریم که شرایطی مهیا شود تا همه تنوع‌های دیدگاهی و برنامه‌ای در این انتخابات حضور داشته باشند.

وی افزود: جریان‌هایی برای مایوس کردن مردم از صندوق رای آغاز به کار کرده اند و شتاب تازه‌ای گرفته و این تا روز انتخابات ادامه خواهد داشت. متاسفانه هم از خارج و هم از داخل به طور ناخودگاه به شیوه‌هایی برخی از مطالب را بیان می‌کنند که احساس اینکه نتیجه برآمده از صندوق رای تاثیری در سرنوشت جامعه ندارد القا کند. دولت در چارچوب مواضع بیان شده رهبری معظم مبنی بر مشارکت حداکثری مردم تلاش همه جانبه‌ای خواهد داشت.

امضای سند «برنامه همکاری جامع ایران و چین» نقشه راه ۲۵ ساله‌ای برای همکاری میان دو کشور است

سخنگوی دولت درباره سفر وزیر خارجه چین، امضای سند «برنامه همکاری جامع ایران و چین» گفت: در روز‌های گذشته شاهد سفر وزیر امور خارجه چین آقای وانگ‌ای به تهران بودیم. این سفر فرصتی برای تبادل دیدگاه‌های میان دو کشور در زمینه‌های مختلف مورد علاقه و به ویژه تعمیق همکاری‌های ایران و چین فراهم آورد. امضای سند «برنامه همکاری جامع ایران و چین» به منزله مهمترین دستاورد این سفر، در واقع نقشه راه ۲۵ ساله‌ای برای همکاری، سرمایه گذاری و تجارت میان دو کشور است که امیدواریم در ماه‌ها و سال‌های آینده با توافق‌های تکمیلی بتوانیم گام‌های عملی در محقق کردن این چشم انداز برداریم.

ربیعی بیان کرد: البته این سند بلند مدت تنها مختص ایران برای چین نیست و اولین مورد سند بلند مدت همکاری برای ما هم محسوب نمی‌شود. در اینجا لازم است اضافه کنم که این اسناد و برنامه‌های بلند مدت علیه هیچ کشور ثالثی نیست و تنها هدف آن تحقق و بهره برداری از همه ظرفیت‌های موجود در روابط میان ملت هاست. ما امیدواریم و البته آمادگی داریم که با سایر کشور‌هایی که علاقه‌مند به توسعه روابط در زمینه‌های تجاری و امنیتی هستند، اسناد مشابهی را در همکاری با هم تنظیم کنیم. به همین ترتیب، اعتقاد داریم که این سند همکاری، آخرین امید‌ها به موفقیت آمیز بودن مسیر احیای کامل برجام را تسهیل می‌کند.

سخنگوی دولت در خصوص علت عدم انتشار سند جامع همکاری میان ایران و چین گفت: وزارت امور خارجه گزارش برگ این سند را که حاوی تمامی سرفصلها، رئوس و محتوای توافق است منتشر کرده و براحتی در دسترس همگان قرار دارد. انتشار متن کامل مشروط به موافقت طرفین است. ما هیچ ملاحظه‌ای برای انتشار آن نداریم، اما شاید نظر طرف چینی متفاوت باشد.

وی  افزود: این سند صرفاً یک نقشه راه است و حاوی هیچ تعهدی برای طرفین نیست. این چارچوب کلی و ظرفیتی است که در طول زمان باید از طریق توافقاتی در حوزه علایق مشترک تکمیل شود.

ربیعی تاکید کرد: بر همین مبنا این سند، پیمان، قرارداد و عهدنامه بین المللی محسوب نمی‌شود و طبق این تفسیر حقوقی نیازی به مصوبه مجلس هم ندارد؛ بدیهی است در صورتی که بخواهد جنبه‌های اجرایی و عناوین مشخص حقوقی قرار گیرد به مجلس ارائه خواهد شد.

سخنگوی دولت گفت: یک بخش از واکنش‌ها نگرانی‌هایی است که ما باید به آن توجه کنیم، نخبگان جامعه و کنشگران سیاسی مایلند هیچ قراردادی خارج از منظر افکار عمومی منعقد نشود. دولت به دغدغه این گونه افراد که نگران استقلال کشور هستند احترام قائل هست. جهت استحضار این عزیزان دولت ایران از ابتدا هیچ مشکلی برای انتشار کامل این سند نداشته و طرف مقابل احتمالا به لحاظ برخی ملاحظات مربوط به خود مایل به انتشار نبوده است.

ربیعی افزود: در همین راستا وزارت امور خارجه اقدام به انتشار گزارش برگ نموده است که حاوی کلیت این سند می‌باشد و با اطمینان اعلام می‌کنم سرفصلی فراتر از آنچه در گزارش برگ آمده وجود ندارد و طی مذاکراتی که با همکارانم در وزارت امور خارجه داشته ام ترتیب گفتگو‌هایی بیشتر با مردم و حتی منتقدان و در نتیجه توضیح کامل برای اطمینان بخشی صورت خواهد گرفت؛ اما موضوع انتقاد جنبه‌ای فراتر از دلسوزان استقلال کشور یافته و همانگونه که در سوال شما مطرح هست یک جریان عملیات روانی بزرگی را به راه انداخته اند. بخشی از این افراد که وادادگی در مقابل بیگانگان را در سابقه خود دارند آغاز کننده این فضاسازی و دروغ پردازی‌ها بوده اند.

وی تصریح کرد: کاملا مشخص هست اینا نه از سردلسوزی و نه وطن پرستی به دلیل مخالفت با استقلال طلبی جمهوری اسلامی ایران یک جریان تبلیغاتی علیه ایران به راه انداخته و تحلیل‌های بی پایه را سامان دادند. فراموش نکردیم یک روز گفتند جزایر واگذار شد، یک روز گفتند نیرو‌های نظامی ایشان در ایران خواهند آمد، یک روز از واگذاری نفت گفتند همه این‌ها دروغی آگاهانه بیش نیست. مردم ما می‌دانند استقلال سیاسی حفظ تمامیت ارضی عدم وابسته کردن کشور و حفظ منافع ملی بزرگترین دستاورد نظامی سیاسی است؛ اتفاقا در دولت تدبیر و امید نیز وزارت امور خارجه مورد اعتماد مردم بوده و از ملی و وطن دوست‌ترین فرزندان این کشور امروز در صف مقدم حفظ و کسب منافع ملت ایران ایستاده اند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: هر چند برخی کشور‌ها از جمله دولت امریکا که به دنبال یک نظام تک قطبی بدون حفظ حقوق دیگران در جهان می‌باشد از این گونه اقدامات ناخشنود می‌باشند، اما برای ما مهم نیست ما براساس منافع ملی خودمان با هر کشوری که به مصلحت بدانیم سند همکاری را امضا خواهیم کرد؛ این یک برنامه آتی ماست و تاکنون نیز با برخی کشور‌های همسایه در این مورد اقداماتی داشته ایم و قبلا هم آمادگی خود را به همه کشور‌های منطقه برای توافقات بزرگ اعلام کرده ایم.

ربیعی اظهار کرد: در رئوس این سند در یک نگاه ۲۵ ساله دو طرف به رویکردی مبتنی بر احترام متقابل و منافع برد – برد در همکاری‌های دوجانبه منطقه‌ای و بین المللی را باید مدنظر قرار دهند. به رسمیت شناختن اشتراکات فرهنگی، تقویت چندجانبه گرایی، حمایت از حق دولت‌ها برای برخوردی از حق حاکمیت برابر در بخش دیگری از این سند آمده است. در ارتباط با مسائل منطقه‌ای و بین المللی و بویژه مبارزه با یکجانبه گرایی این سند زمینه لازم را برای بسط همکاری‌ها در عرصه بین المللی در بین ایران و چین را فراهم آورده است؛ همچنین طرفین زیرساخت‌های دفاعی و مقابله با تروریسم و همکاری در عرصه‌های مختلف دفاعی را تقویت خواهند کرد.

وی ادامه داد: در بعد اقتصادی نیز با تاکید بودن بومی بودن مدل توسعه بر همکاری‌های اقتصادی بویژه در پیوند دادن ایران به زنجیره ارزش محور به منظور تامین بازار‌های داخلی دو کشور و کشور‌های ثالث و در نهایت بهره برداری از ظرفیت‌های ایران از جمله نیروی جوان و ماهر تاکید شده است. یکی از موارد مهم در مسائل ژئوپلتیک و ژئواکونومیک بر مشارکت موثر ایران در ابتکار کمربند راه طرف چینی تاکید شده است.

ربیعی با بیان اینکه در بخش دیگری در سند همکاری در زمینه‌های زیرساختی مختلف و تسهیل همکاری‌های بخش خصوصی و همچنین همکاری‌های مالی و بانکی و تقویت همکاری‌های غیرنفتی با تمرکز بر حوزه کشاورزی و دانش بیان مورد تاکید قرار گرفته است، گفت: در بخش‌های دیگری از سند هم ارتقا گردشگری و همکاری رسانه‌ای و سازمان‌های مردم نهاد و انجمن‌های دوستی و دانشگاهی تاکید شده است.

رفع تحریم‌ها نیاز به اقدام عملی دارد

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا دولت بایدن هنوز هم هیچ تماسی با ایران در خصوص رفع تحریم‌ها نداشته اند؟ گفت: در خصوص تماس احتمالی مستقیم دولت آمریکا با ایران برای رفع تحریم‌های اطلاع جدیدی در این زمینه دریافت نشده و نداشته ایم؛ لذا همانطور که قبلا اعلام شده است رفع تحریم‌ها نیاز به اقدام عملی دارد.

وی اظهار کرد: متاسفانه آقای بایدن مواضع پیش از انتخابات خود را بعد از پیروزی در انتخابات نقض کرده و همچنان روش شکست خورده‌ی فشار حداکثری را ادامه داده است. این نحوه مواجهه، نه تنها هیچ کمکی به بازسازی اعتماد از دست رفته نمی‌کند بلکه ما را نسبت به جدیت دولت جدید آمریکا برای بازگشت به دیپلماسی به تردید انداخته است.

ربیعی تاکید کرد: مردم ما عهد شکنی آمریکا را با گوشت و پوست و سفره زندگی احساس کردند و خشونت ترامپ و عهده شکنی رژیم ترامپ را احساس کردند و امروز می‌بینند که دولت جدید آمریکا هیچ تغییری در آن روش غیرمتمدنانه ایجاد نکرده است.

سخنگوی دولت بیان کرد: برگزاری نشست قبل از لغو تحریم‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به تعهدات، حتی اگر مضاری نداشته باشد، هیچ ضرورت و فایده‌ای هم ندارد. ما اعتقاد داریم بازگشت به تعهدات به هیچ وجه پیچیده و مستلزم نشست مذاکراتی نیست. اگر آمریکا آماده باشد که همه تحریم‌های وضع شده در نقض برجام را یکجا و با قابلیت قابل راستی آزمایی متوقف کند، ما هم آماده ایم در کوتاه‌ترین فرصت قابل قبول برای همه طرف ها، تمام تعهدات خود را بلافاصله از سر بگیریم.

وی با بیان اینکه اگر طرف آمریکایی پیشنهاد بهتری دارد که مستلزم مذاکره نباشد، می‌تواند آن را از مجاری رسمی با ما در میان بگذارد و ما با جدیت آن را بررسی خواهیم کرد، گفت: ما تاکنون حسن نیت خود را جهت حفظ و اجرای کامل برجام اثبات کرده ایم و آمادگی داریم در چارچوب برجام و با روشی مشخص به گفتگو‌های سازنده ادامه دهیم. این مسیر همچنان برای آمریکا باز است. چارچوب‌های مورد نظر ما در این خصوص به روشنی توسط مقامات ارشد نظام و وزیر امور خارجه اعلام شده است. ما کماکان رایزنی خود را با طرف‌های باقی مانده در برجام ادامه می‌دهیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به آخرین وضعیت دسترسی کشور به منابع بلوکه شده خارجی برای تهیه واکسن گفت: نه تنها غیر از شعار، تغییر واقعی در سیاست‌های آمریکا در جلوگیری از دسترسی آزادانه مردم ایران به واکسن کرونا ندیدیم بلکه اخیراً مطلع شدیم که یکی از شرکت‌های سازنده واکسن به دلیل آنکه برخی از مواد اولیه از آمریکا تامین می‌شود، متعهد شده که واکسن‌ها را در اختیار ما قرار ندهد. در اینجا مایلم موضع آمریکا در این خصوص بدانیم و بطور عملی هم این اطمینان را به کشور‌ها و شرکت‌های سازنده بدهند که تحریم، نباید به هیچ نحوی مانع از فروش واکسن به ایران شود؛ البته ما اجازه نخواهیم داد که این قبیل تلاش‌های انسان ستیزانه مانع از دستیابی بموقع مردم ما به واکسن شود، اما می‌تواند نشان دهنده ریاکاری تحریم کنندگان باشد.

ربیعی تصریح کرد: سازمان غذا و دارو در بازه زمانی ۴ ماه آخر سال ۹۹ سه فراخوان برای واردات واکسن بخش خصوصی صادرکرده است، لذا مانعی در این زمینه در داخل کشور وجود ندارد چنانکه ریاست محترم جمهور نیز بر این موضوع تاکید مجدد داشته و حتی برای تامین ارز مورد نیاز احتمالی نیز دستور داده اند لکن کماکان و شاید تا ماه‌های آتی، مبادلات واکسن عموما در سطوح کلان تصمیم گیری شده و اغلب، دولت به دولت است مع الوصف برای استفاده حداکثری از همه ظرفیت‌های موجود احتمالی این مسیر نیز هموار شده که اگر شرکتی توانایی واردات واکسن مجاز از مبدا خاصی را داشته باشد، این فرصت نیز از مردم دریغ نشود و البته هر واکسنی بعد از ورود طبیعتا در چارچوب سند ملی واکسن کرونا و طبق اولویت‌های آن توزیع و تلقیح شود؛ در شرایط حاضر و بعد از رفع موانع برای پرداخت پول واکسن از جمله ساز و کار کواکس از منابع ایران در برخی کشور‌ها استفاده شده است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درخصوص واکسیناسیون اخیر پاکبانان و برخی شائبه‌ها در این خصوص گفت: واکسیناسیون در فاز یک برای کارکنان سلامت، تطهیرگران آرامستان‌های عمومی، سالمندان و جانبازان و معلولین و کارکنان مقیم آسایشگاه‌ها و پاکبانان و کارگران خدماتی. دارای بیماری زمینه‌ای مرتبط با فرآیند جمع آوری و دفع زباله‌های عفونی با برنامه کمیته اجرایی واکسیناسیون کرونا انجام می‌شود؛ لذا واکسیناسیون پاکبانان خاص شهر و استان خاصی نیست، مضافا آنکه جمعا ۵ درصد افراد مشمول فاز یک را شامل می‌شوند، ایضا واکسیناسیون در هر گروهی صرفا با واکسن‌های دارای مجوز مصرف در کشور انجام شده و آزمایشات بالینی موضوعی داوطلبانه است که جداگانه طی فراخوان‌ها افراد داوطلب در آن مشارکت می‌کنند و برای هیچ قشر خاصی در واکسیناسیون عمومی، از واکسن‌های تحت مطالعه استفاده نمی‌شود.

وی اظهار کرد: خوشبختانه داوطلب شرکت در آزمایشات بالینی واکسن نیز بقدری است که تا چندین مطالعه بزرگ واکسن دیگر نیز داوطلب ثبت نام کرده اند و جای هیچ شائبه‌ای نیست. تک تک افرادی که واکسینه شده اند حتی شماره سریال اختصاصی هر واحد واکسن آن‌ها ثبت شده و می‌شود و همه افراد فعلا با یکی از واکسن‌های اسپوتنیک، سینوفارم یا کوواکسین واکسینه می‌شوند و البته بزودی واکسن آسترزنکا نیز به این جمع می‌پیوندد.

ربیعی ادامه داد: شایعات پیرامون واکسیناسیون عمومی با واکسن‌های تحت مطالعه، کاملا خط تخریب و بی اساس است، واکسیناسیون هزاران فرد، امری محرمانه نیست و هر فرد دریافت کننده واکسن و تزریق کننده کاملا از برند واکسنی که استفاده می‌شود می‌تواند مطلع شود و مشخص است.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که گزارش شده است که ائتلاف ضد تحریم شامل ۱۷ کشور در حال تشکیل است. چین نیز توسط ایالات متحده و اروپا مورد تحریم قرار گرفته است. آیا در حال بررسی تقویت همکاری با ایران در این زمینه است؟ چه اقدامات خاصی می‌توان انجام داد؟ گفت: قلدری از راه تحریم و به گروگان گرفتن اقتصادی ملت ها، متاسفانه به یکی از ابزار‌های رایج آمریکا در برخورد با اختلافات تبدیل شده و همین مسئله اکنون یک نگرانی عام بین المللی است که نظم جهانی، صلح و همکاری را به مخاطره انداخته و گفتگو را به عنوان ابزار جایگزین در حال اختلافات تضعیف کرده است.

وی افزود: تحریم اقتصادی ناقص اصل تجارت آزاد بین المللی به عنوان ستون ثبات مالی جهان است و ارزش حفاظت در برابر تحریم و زورگویی را دارد. امروز وجدان ملت‌ها بیش از گذشته درباره تهدیدات تحریم و ضرورت مقابله با آن اتفاق نظر دارد. اگر ائتلاف ضد تحریم به دنبال مقابله عملی با این خطر جهانی باشد از آن حمایت می‌کنیم و همه گزینه‌ها را برای تضعیف ابزار ضد انسانی تحریم با کمک شرکای این ائتلاف بررسی می‌کنیم.

سخنگوی دولت درباره آخرین وضعیت خرید واکسن خارجی و آخرین وضعیت تولید واکسن‌های داخلی گفت: ایران برای خرید حدود ۴۲ میلیون دز واکسن وارداتی از مسیر خرید مستقیم و واردات از سبد کوواکس از ماه‌ها قبل اقدام کرده و تا امروز حداقل خرید بیش از ۲۱ میلیون دز واکسن قطعی شده است، البته برنامه تحویل این واکسن‌ها لزوما با توافقات قبلی و وعده تولیدکنندگان و تامین کنندگان منطبق نیست چنانکه پیش بینی تحویل حدود ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار دز واکسن تا پایان سال ۹۹ عملا بطور کامل محقق نشده است، البته این تاخیر معضل جهانی است و تقریبا هیچ کجای جهان تحویل واکسن کرونا دقیقا با برنامه زمانبندی شده قبلی پیش نرفته است و این امر حتی به برخی اختلافات بین دولت‌ها نیز دامن زده است.

ربیعی گفت: با این حال در روز‌های آتی نیز مجددا محموله‌های واکسن از روسیه، چین و کوواکس وارد کشور خواهد شد و این روند با تولید مشترک واکسن و تولید واکسن‌های داخلی در اواخر بهار بصورت تصاعدی ادامه خواهد یافت. طبق سند، واکسیناسیون مطابق برنامه با ورود واکسن‌های خریداری شده جمعیت هدف واکسینه خواهند شد و واکسیناسیون عمومی توام با استفاده از واکسن‌های تولید داخل انجام می‌شود؛ لذا اگرچه واکسیناسیون از ۲۱ بهمن ماه آغاز شده، ولی روند واکسیناسیون، اواخر بهار، تابستان و پاییز برای قسمت اعظم افراد انجام خواهد شد و تا رسیدن به نقطه هدف یعنی ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون ادامه خواهد یافت.

کد خبر: 28475

نویسنده: 100

منبع: باشگاه خبر نگاران جوان

برچسب ها:

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0