معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

سرم و ۱۵ قلم دارویی در اصفهان نایاب است

ابوالفضل اصلانی؛ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با اشاره به کمبود ۷۶ قلم دارویی در سال ۹۶ در اصفهان گفت: در حال حاضر ۱۵ قلم دارو وارداتی در اصفهان کمیاب است و به جز سرم تنها برخی داروهای وارداتی از جمله داروهای ضد سرطان کمیاب هستند.

به گزارش پایگاه خبری یاقوت وطن؛معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در جمع خبرنگاران، درباره دلایل کمبود سرم در اصفهان توضیح داد: شرکت شهید غازی تبریز که جز بزرگترین شرکت‌های سرم سازی از اردیبهشت ماه برای نوسازی از مدار خارج شد و باعث شد سرم در کشور با کمبود روبه‌رو شود و اگر همین فردا این شرکت به عرصه برگردد حداقل دو هفته طول می‌کشد تا سرم به بازار تزریق شود اما امیدواریم طی این یکی دو هفته بازار سرم بهتر شود.

داروهای کرونا تأمین شد

اصلانی با اشاره به رشد صعودی مصرف داروهای کرونا در کشور گفت: خرداد ماه استفاده رمدسیور در کشور ۶۰۰ هزار ریال بوده، که این رقم در تیرماه به دو میلیون و ۲۵۰ هزار ریال رسیده است و برآورد این است پنج میلیون ریال در مرداد ماه استفاده شود اما نمی‌گذاریم حداقل در بیمارستان‌ها برای تأمین آن مشکلی پیش بیاید.

وی اضافه کرد: از ابتدای فروردین ۱۰۵ هزار ریال رمدسیور در استان اصفهان استفاده شده در حالی که دانشگاه‌های یک چهارم تحت جمعیت ۵۵ هزار یال استفاده کردند که نشان می‌دهد ما از لحاظ استفاده از آن بهینه عمل کرده‌ایم.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص تأمین دیگر داروهای کرونا گفت: تنزیوار که خودمان تولید کننده داریم در تیر ۱۰ هزار ریال استفاده شده، دارویی است که در آخرین امید آی سی یو برای بیماران استفاده می‌شود و دو میلیون و ۲۴۰ هزار تومان داخلی آن و مدل خارجی آنکه اکتمرا نام دارد و در داخل وجود ندارد ۵۴۰ یورو قیمت دارد، همچنین قیمت هر ریال رمدسیور ۷۰۰ هزار تومان است.

وی ادامه داد: دیگر داروی کرونا تأیید شده در بازار فاویپرابید است که به وفور در بازار یافت می‌شود، اما نکته مهم استفاده از این دارو این است که در سه روز اول بیماری استفاده شود تا با تأثیر ویژه خود جلوی رشد بیماری را بگیرد.

اصلانی در خصوص فعالیت سامانه ۱۹۰ اظهار داشت: این سامانه در برخی روزها تا هزار و ۲۰۰ تماس را نیز داشته و پاسخگویی آن به خوبی بوده است و جزو یکی دو سامانه تلفنی برتر کشور بوده است که روزانه با سه نیرو در دو شیفت مشغول به کار است.

فعالیت ۹۰۰ داروخانه در ۲۲ شهرستان اصفهان

وی با بیان اینکه وضعیت شیوع کرونا در اصفهان نگران کننده است، ابراز داشت: تعداد بستری‌های روزانه کرونا در اصفهان به روزانه تا نفر رسیده و تنها ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر ترخیص می‌شوند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به فعالیت ۹۰۰ داروخانه در شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اضافه کرد: این در حالی است که تا سال ۶۸ تاکنون هیچ شرکت تولید داروی جدیدی در استان راه اندازی نشده بود اما در حال حاضر ۲۵ مجوز داروسازی در اصفهان صادر شده و ۱۸ کارخانه مشغول به کار هستند.

وی با بیان اینکه بالغ بر ۱۰ درصد داروی تولید داخل در اصفهان تولید می‌شود، ابراز داشت: بالغ بر یک هزار قلم دارو در اصفهان تولید می‌شود که شامل داروهای استراتژیک نیز می‌شود، مثلاً چند سال پیش یک داروی تشنج فقط از خارج کشور تأمین می‌شد اما در این دو سال یک شرکت اصفهانی توانسته کل نیاز داخل کشور در حوزه این دارو را تأمین کند.

وی اضافه کرد: در گذشته داروهایی فقط از شرکت‌های اروپایی وارد می شدند، سپس این داروها در یک شرکت اصفهانی تولید شد و حدود ۷۰ قلم دارو با پروانه تولید می‌شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به تولید انبوه آنتی بیوتیک خوراکی در استان اصفهان ادامه داد: عمده آنتی بیوتیک خوراکی کشور در اصفهان تولید می‌شود؛ همچنین در حوزه داروی گیاهی در سطح کشور اصفهان دارای رتبه اول است.

وی در خصوص فعالیت شرکت‌های پخش دارو در اصفهان گفت: حدود ۶۰ شرکت پخش دارو سراسری در اصفهان شعبه دارند، همچنین در کنار آنها پنج شرکت پخش داروی استانی نیز در اصفهان فعالیت دارند.

رشد دو هزار درصدی تولید ماسک در اصفهان

اصلانی در خصوص تأمین تجهیزات پزشکی در استان اصفهان تصریح کرد: تا قبل از شیوع کرونا تولید ماسک در اصفهان ۶۰ هزار عدد بود و امروز به روزانه تولید ۱۲ میلیون ماسک در روز رسیدیم که این امر بیانگر رشد دو هزار درصدی در استان است.

وی در خصوص تولید ماسک‌های محافظتی خاص در اصفهان تصریح کرد: امروز توانایی تولید ۲۵۰ تا ۵۰۰ هزار ماسک N۹۵ در اصفهان وجود دارد که می‌تواند ماسک مورد نیاز بیمارستان‌ها را تأمین کند و بخشی از آن نیز به کشورهای دیگر صادر شود.

سه درصد داروی کشور وارداتی است

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره وضعیت دارویی کشور یادآور شد: در حوزه بازار دارو، ۴.۵ میلیارد دلار در سال ارزش دارویی کشور است، همچنین ۹۷ تا ۹۸ درصد داروی کشور تولید داخل است و سه درصد از نیاز نیز با واردات تأمین می‌شود.

وی تاکید کرد: با وجود اینکه تنها سه درصد داروی کشور خارجی است میزان ارزبری آن معادل ۱.۲ تا ۱.۳ میلیارد دلار است در حالی که برای آن ۹۸ یا ۹۷ درصد ۵۵۰ تا ۶۵۰ میلیون دلار هزینه می‌شود.

اصلانی با بیان اینکه سالانه بین هزار و ۸۰۰ تا دو هزار داروساز در کشور تربیت می‌شود، ابراز داشت: کیفیت آموزش آنها به نحوی است که می‌توانند در کشورهای مختلف فعالیت کنند و اگر حمایت خوبی از داروسازی شود پتانسیل صادرات دارو نیز افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه ارزش تجهیزات دارویی ۲.۵ میلیارد دارویی است، ادامه داد: ۶۰ درصد تجهیزات دارویی کشور از واردات تأمین می‌شود و ۴۰ درصد ساخت تولید است و در زمینه ونتیلاتور می‌توانیم صادر کننده باشیم.

روزانه 120 پروانه بهداشتی صادرات امضا می شود

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در خصوص فعالیت کارخانه و کارگاه‌های غذایی در استان اصفهان گفت: ۸۲۴ کارگاه و کارخانه فعال تولید مواد غذایی در استان اصفهان فعال است که البته میزان تولید آنها با وجود پیگیری‌ها به معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اعلام نشده است، اما در مجموع روزانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ پروانه بهداشتی صادرات به امضا می‌رسد و وضع صادرات صنایع غذایی اصفهان خوب است.

اصلانی اضافه کرد: حدود ۶۰ هزار نفر در ۸۲۴ کارخانه و کارگاه تولید مواد غذایی در استان مشغول به کار هستند، اضافه کرد: چهار برابر این جمعیت نیز به صورت غیر مستقیم از این ظرفیت امرار معاش می‌کنند.

وی در خصوص صادرات بخش غذا و دارو بیان داشت: کشورهای همسایه بازارهای خوبی برای مواد غذایی ایران هستند و تنها یک کارخانه تولید مواد غذایی در اصفهان به ۵۳ کشور صادرات دارد.

شناسایی ۴ داروخانه متخلف در زمینه توزیع قلم انسولین

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بیان اینکه پتانسیل خوبی در بحث آرایش و بهداشتی استان وجود دارد، افزود: بازار کشور در این حوزه‌ها حدود سه میلیارد دلار است که در بخش بهداشتی بخش زیادی از آن در داخل کشور تأمین می‌شود اما در بخش آرایشی مقدار واردات زیاد است.

وی با تاکید بر اینکه لوازم آرایشی یکی از حوزه‌های خوب سرمایه گذاری است، گفت: محصولات تقلبی و غیرمجاز در بحث مکمل‌ها وجود دارد و در بحث آرایشی این مشکل جدی است و خریداران باید برچسب اصالت برای فرآورده‌های دارویی، آرایشی و بهداشتی وارداتی و گران قیمت داخلی را چک کنند و در صورت بروز مشکل می‌توانند با سامانه تی تک در ارتباط باشند.

اصلانی با اشاره به موفقیت سامانه تی تک در حوزه شناسایی متخلفان محصولات تقلبی تصریح کرد: برای قلم انسولین همکاران ما تمام داروخانه‌های سطح استان را در حوزه برچسب اصالت چک کردند که چهار داروخانه مختلف شناخته شدند و سهمیه آنها قطع شد.

206

کد خبر: 28884

برچسب ها:

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0