25 آبان 1400 - 11:25 ق.ظ

با تکیه‌بر توانمندی‌های متخصصان داخلی فولاد مبارکه محقق شد؛

عبور از استاندارد جهانی عمر كاری قالب‌های ریخته‌گری مداوم

شرکت فولاد مبارکه با تکیه‌بر توانمندی‌های متخصصان داخلی و خودباوری موفق به عبور از استاندارد جهانی عمر کاری قالب‌های ریخته‌گری مداوم در ماشین 2 و ماشین 5 ریخته‌گری گردید.

عبور از استاندارد جهانی عمر كاری قالب‌های ریخته‌گری مداوم

ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه

:به گزارش یاقوت نیوز به نقل از خبرنگار فولاد، روح‌الله بیرانوند، رئیس تعمیرگاه ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه  اظهار داشت

ماشین‌های ریخته‌گری مداوم از یک قالب ریخته‌گری مداوم و تعدادی سگمنت تشکیل می شود که بنا به طراحی ماشین ریخته‌گری، به ترتیب خاصی پشت سر هم قرار می گیرد و نصب می‌شوند.

وی افزود: در ابتدای ریخته‌گری، مذاب وارد قالب و انجماد اولیه آغاز می‌شود. سپس تختال تشکیل ، از قالب خارج شده و توسط سگمنت‌ها، به سمت انتهای ماشین ریخته‌گری هدایت می‌گردد.

قسمت بالای ماشین ریخته‌گری که از قالب و سگمنت صفر تشکیل شده، تحت تنش‌های حرارتی و نیروهای فرواستاتیکی بسیار شدید قرار دارد.

در انتهای ماشین ریخته‌گری با توجه به افت دمای تختال، این تنش‌های حرارتی به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کنند، ازاین‌رو عمر کاری قالب نسبت به سگمنت‌های انتهای ماشین ریخته‌گری کمتر و پس از تولید تناژ مشخصی، باید تعویض می گردد.

ایشان خاطرنشان می کند: در شرکت‌های معتبر دنیا معمولا قالب‌های عادی را برای عمر کاری 45 هزار تن هدف‌گذاری می‌کنند و چنانچه بر روی قالب عملیات، بهینه‌سازی نظیر پوشش‌دهی صفحات مسی انجام شود، انتظار می‌رود حداکثر 90 هزار تن محصول تولید شود.

در فولاد مبارکه نیز در سال‌های اخیر بهبودهای فراوانی بر روی قالب‌های ریخته‌گری انجام‌ می شود که از آن جمله می‌توان به پوشش‌دهی صفحات مسی قالب‌ها در داخل کشور اشاره کرد که موفقیتی چشمگیر می باشد.

وی ادامه داد: به‌واسطه همین بهبودها، قالب شماره 44 بر روی ماشین 2 ریخته‌گری شرکت فولاد مبارکه نصب می شود و در یک رکورد کاری و بدون تعویض و تعمیر و مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.

مجموعا میزان 98 هزار و 100 تن تختال به‌وسیله این قالب، ریخته‌گری می شود که به میزان 8 هزار و 100 تن بالاتر از استاندارد مطلوب جهانی بوده و مهر تأییدی بر توانمندی و دانش فنی ایجادشده در  شرکت فولاد مبارکه می باشد.

بیرانوند تأکید کرد: در همین دوره زمانی، قالب شماره 7 که در 30 شهریورماه سال جاری بر روی ماشین 5 ریخته‌گری فولاد مبارکه نصب می شود.

در یک رکورد مشابه، به‌صورت مداوم و بدون هیچ‌گونه تعمیر یا تغییر تا اول آبان‌ماه امسال مورد استفاده قرار خواهد گرفت و مجموعا 93 هزار و 600 تن تختال توسط این قالب بر روی خط یک ماشین 5 ریخته‌گری تولید می گردد

این مقدار به میزان 3 هزار و 600 تن از استاندارد جهانی فراترمی رود و این امر نشان از اثربخش بودن فعالیت‌های انجام‌شده بر روی این تجهیز می باشد.

وی در پایان یادآور می شد:

افزایش عمر کاری قالب و تجهیزات ماشین‌های ریخته‌گری به معنی کاهش توقفات، کاهش مصرف قطعات یدکی، کاهش قطعات مصرفی، افزایش در دسترس بودن خط تولید، کاهش تعمیرات، افزایش راندمان تولید و تعمیرات و در نهایت موجب افزایش خودباوری در فولاد مبارکه و واحد ریخته‌گری مداوم خواهد شد.

 

103

کد خبر: 31042

منبع: خبرنگار فولاد

برچسب ها: , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0