18 مرداد 1400 - 1:06 ب.ظ

روستای هنزا، تکه‌ای از بهشت در کرمان

اسم کرمان که می‌آید یاد گرما می‌افتیم، یاد کویر و بم و خرما. اسم کرمان که می‌آید تنها رنگی که جلوی چشمانمان می‌آید رنگ خاک است و سنگ. اینجا در روستای هنزا اما، جایی در جنوب شهر کرمان، در ارتفاع ۳۶۰۰ متری از سطح دریا، حتی در تابستان هم خنک است. تا چشم کار می‌کند سبزی چمن می‌بینم و چشمه‌های جوشان. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا به این روستا هنزا می گویند، جالب است بدانید که محلی ها به خروجی آب آسیاب «هنزاءب» می گفتند، از همین رو در این مکان به دلیل آنکه آسیاب های آب متعددی قرار داشته به روستای هنزاء مشهور شده است.

به گزارش یاقوت وطن، یکی از پدیده های طبیعی و بی نظیر روستای هنزا در کرمان دره کلوگازر است که از جاذبه های گردشگری ناشناخته در کرمان به شمار می رود. این دره در فاصله ی ۶ کیلومتری جنوب هنزا واقع است و حدود ۲۳۳۰ متر از سطح دریا فاصله دارد. از دیگر پدیده های بی نظیری که روستای هنزا در کرمان وجود دارد، دره زیبای گلی هوک است. این دره ی زیبا در منطقه سرمشک واقع است جایی که جریان آب رودخانه سرمشک در باریکه ای شگفت انگیر در حال گذر است. این پدیده طبیعی و منحصر به فرد حدود ۲ کیلومتر در شیب سنگی دامنه کوه ادامه دارد و عمق آن در بعضی نقاط به ۱۰۰ متر هم می رسد. پوشش گیاهی در دامنه این دره درختان اوورس و کهکم است که خود سبب زیبایی بی نظیر این دره شده اند و جریان آب با اعماق متفاوت در این منطقه گذر می کند و برکه های طبیعی و شگفت انگیزی را به وجود آورده است.

یکی دیگر از مناطق دیدنی که در روستای هنزا واقع است سرمشک است. این منطقه ی تاریخی و طبیعی از طرف شمال به راین و قریبه العرب و از شرق به دهستان هنزا و از جنوب به دهستان اسفندقه بحر آسمان نیز محدود می شود. سرمشک  از نظر آب و هوایی، دارای آب و هوای معتدلی می‌باشد که در فصل تابستان به دلیل چشمه سارها و باغهای میوه و کوهای دیدنی همچون کوههای هنزا، تخت سرتشتک و وجود معدن مس درآلو و دره گلی هوک توجه گردشگران زیادی رابه خود جلب نموده است. جالب است بدانید اینجا در تخت سرتشتک تنها صدایی که می‌شنوی صدای قل قل چشمه‌هاست و پارس سگ خانواده عشایر و بع بع گوسفندان که از چرا بازمی‌گردند. زمین آنقدر انرژی دارد که رعشه بر تمام بدن می‌اندازد.

  • مسیر دسترسی

برای رسیدن به این بهشت می توانید با قطار به کرمان رسیده و از آنجا مسیر ماهان را پیش بگیرید. ماهان همان شهر کوچک نزدیک کرمان است که هم باغ شازده‌اش معروف است و هم مزار شاه نعمت‌ا…، ولی اش. مسیر ماهان را به سمت جنوب ادامه می‌دهیم. سمت راستم کوه جوپار است و سمت چپ کوه پلوار. دو سه ساعتی راه در پیش داریم تا برسیم به منطقه‌ای به اسم درِ بهشت و ذخیره گاه جنگلی ارس؛ جایی بین شهرستان جیرفت و شهرستان بافت. این منطقه در فاصله کمی از کویر، میزبان درختان ارس است که از خانواده سوزنی برگ‌ها و نوعی سرو وحشی است؛ ذخیره‌گاه گلوچار. جاده توی کوه پیچ می‌خورد و چشم از دیدن تنوع پوشش گیاهی مناظر اطراف سیر نمی‌شود. به این منطقه «جاده چالوس کویر» هم می‌گویند. کمی جلوتر از درِ بهشت، جاده را به سمت راست می‌پیچیم و به هنزا می‌رسیم؛ روستایی در دل کوه.

 

 

102

کد خبر: 28820

نویسنده: آرزو غفوری

منبع: یاقوت وطن

برچسب ها: ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0