28 مهر 1400 - 11:13 ق.ظ

۷ استان رکورددار مصرف خون در کشور:

دعوت از مردم برای اهدای خون در آستانه فصل سرما

سازمان انتقال خون ایران از تمام افراد واجد شرایط اهدای خون دعوت کرد تا برای اهدای خون مراجعه کنند.

به گزارش یاقوت وطن،  بشیر حاجی بیگی سازمان انتقال خون ایران از تمامی افراد واجد شرایط اهدای خون از جمله افرادی که دوره یک ماهه بیماری پس از کرونا را سپری کرده اند و همچنین داوطلبانی که دوره معافیت اهدای خون پس از انجام واکسیناسیون کرونا را با توجه به نوع واکسن تزریقی پشت سر گذاشته اند دعوت می کند تا به جمع اهداکنندگان خون بپیوندند و بیماران نیازمند به خون را دراین روزهای حیاتی تنها نگذارند.

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران افزود: سازمان انتقال خون ایران به عنوان تنها نهاد مسئول در ایران موظف است که نیاز بیماران به خون و فرآورده‌های آن نظیر گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما را در بیش از ۹۷۰ بیمارستان و مرکز درمانی در کل کشور تامین کند.

 بیش از ۲۵ درصد از خون و فرآورده‌های خونی در تهران مصرف می‌شود

وی ادامه داد: رشد تخت‌های بیمارستانی در کلان شهر‌ها بخصوص در تهران، مشهد، شیراز و اصفهان و احداث بیمارستان‌های جدید در کلان شهر‌ها و گسترش فضای بیمارستانی و بالا بودن استاندارد‌های بهداشتی درمانی در بخش‌های دولتی و خصوصی باعث افزایش نیاز به خون و فرآورده‌های آن شده است به طوری که در کلانشهر تهران بیش از ۱۶۰ بیمارستان و مرکز درمانی وجود دارد و بیش از ۲۵ درصد از خون و فرآورده‌های اهدایی مردم در کشور، در کلانشهر تهران مصرف می‌شود و این در حالی است که فقط ۱۶ درصد از خون اهدایی مردم در استان تهران اهدا می‌شود.

بشیر حاجی بیگی با اشاره به اینکه گسترش روز افزون اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی و پیوند اعضا و گسترش مراکز خون و انکولوژی در سراسر کشور، باعث افزایش روز افزون مصرف خون و فرآورده‌های آن شده است، بیان کرد: فقط در انتقال خون استان تهران روزانه نزدیک به ۳ هزار واحد خون و فرآورده‌های آن نظیر پلاکت و پلاسما از طرف بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شهر تهران درخواست می‌شود و در هر عمل جراحی بزرگ نظیر پیوند کبد نزدیک به ۶۰ واحد خون و فرآورده‌های آن نظیر گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما نیاز است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: به علت کوتاه بودن طول عمر عناصر خون همچون پلاکت که در خارج از بدن انسان و در محیط فقط تا ۳ روز قابل نگهداری هستند، اهمیت نیاز به اهدای خون و فرآورده‌های آن به صورت روزانه و مستمر توسط مردم را پر رنگ‌تر می‌کند.

بشیر حاجی بیگی با بیان این نکته که سالهاست در ارائه خدمات خاص به بیماران سهم مهمی در عرصه سلامت کشور داشته ایم، یادآور شد: استفاده از کیسه‌های فیلتردار جهت عزیزان تالاسمی و اشعه دهی به خون و فرآورده‌های آن و همچنین تهیه فرآورده‌های خون به روش آفرزیس جهت مصرف بیماران مبتلا به سرطان و بیماری‌های خونی و شیمی درمانی از فعالیت‌های مهم مراکز خون در کشور بوده و باید جوابگوی بیمارستان‌ها از نظر تامین خون و فرآورده‌های آن جهت بیماران خاص باشیم.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: تمام آزمایشات غربالگری خون در همه مراکز انتقال خون کشور به طور یکسان انجام می‌شود و آزمایشات Hiv-Ab, Hcv-Ab, Hbs-Ag، گروه بندی خون و Rh و RPR بر روی تمام خون‌های اهدایی در کشور به صورت روزانه انجام می‌شود به نحوی که سازمان انتقال خون از نظر سلامت و کیفیت خون‌های اهدایی و تزریقی در منطقه پیشرو و سرآمد است.

حاجی بیگی با اعلام اینکه با راه اندازی طرح شبکه ملی خون رسانی کشور و فعالیت مستمر این شبکه به منظور تامین خون بیماران نیازمند و افزایش ذخایر خون در استان‌های پر مصرف جوابگوی نیاز بیماران در مراکز درمانی و بیمارستانی بوده ایم، اظهار کرد: درکشور‌های دیگر تنها با صرف هزینه‌های بسیار سنگین موفق به جذب اهداکنندگان خون می‌گردند، ولی مردم شریف ایران با ایثار و فداکاری خود داوطلبانه به اهدای خون مبادرت می‌ورزند.

وی گفت: با وجود اینکه شیوع کرونا سبب کاهش ذخایر خونی در سراسر کشور‌های جهان شده است، ولی طبق آمار سازمان جهانی بهداشت به طور متوسط ۲۰ الی ۳۰ درصد از ذخایر خونی کشور‌ها در طوران پاندمی کرونا کاسته شده است که این میزان در برخی از کشور‌های منطقه مدیترانه شرقی تا ۵۰ درصد گزارش شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با اشاره به اینکه گزارشات حاکی از آن است که این روند کاهشی در بسیاری از کشور‌های پیشرفته از جمله آمریکا نه تنها بهبود نیافته بلکه رو به افزایش است، افزود: طبق گزارش صلیب سرخ آمریکا در ماه اکتبر ۲۰۲۱، ذخایر خونی در آمریکا به کمترین میزان خود از سال ۲۰۱۵ رسیده است و شیوع گونه دلتای بیماری کووید ۱۹ همزمان با افزایش اعمال جراحی و همچنین کنسل شدن بسیاری از مراکز جمع آوری خون سیار سبب شده است که تولید خون در آمریکا به کمترین میزان از سال ۲۰۱۵ برسد.

وی بیان کرد: این درحالی است که معمولا پس از تعطیلات تابستان و همزمان با بازگشایی مدارس در سال‌های گذشته، میزان اهدای خون افزایش پیدا می‌کرد چراکه به والدین وقت بیشتری برای اهدی خون داشتند و، اما این روند، امسال ادامه نداشته است و اهدای خون در آمریکا نسبت به آخرین ماه تابستان ۱۰ درصد کاهش نیز داشته است.

رکورد ۸ ساله اهدای بانوان در طول سال گذشته شکسته شد

سخنگوی سازمان انتقال خون بیان کرد:، ولی خوشبختانه با وجود ادامه پیک‌های متعدد کرونا در ایران، سازمان انتقال خون ایران با حمایت اهداکنندگان داوطلب و بدون چشم داشت مالی، کاهش بسیار کمتری در حدود ۸ درصد نسبت به سال قبل از همه گیری کرونا را تجربه کرد. همچنین در طول پاندمی کرونا ما شاهد رشد اهداکنندگان بار اول و با سابقه بودیم و رکورد ۸ ساله اهدای بانوان در طول سال گذشته شکسته شد.

سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد: پس از عبور از پیک پنجم کرونا و انجام واکسیناسیون گسترده در کشور، مراجعات به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در سراسر کشور خصوصاْ کلانشهر‌ها افزایش پیدا کرده است که این امر سبب افزایش مصرف خون و فرآورده‌های آن در مراکز درمانی این شهر‌ها شده است.

استان‌های رکورددار مصرف خون در کشور

حاجی بیگی گفت: در حال حاضر در استان‌های تهران، خراسان رضوی، اصفهان، مازندران، گیلان، فارس و سیستان و بلوچستان با توجه به بالا بودن فعالیت بیمارستان‌ها و شروع عمل‌های جراحی و نیاز بیماران خاص، میزان مصرف خون و فرآورده‌های آن افزایش یافته است و تجربیات سال‌های گذشته نشان داده است که با شروع فصل سرما، هموطنان اقبال کمتری به اهدای خون دارند.

وی افزود: با توجه به اینکه سازمان انتقال خون موظف به تامین منابع خونی مورد نیاز بیمارستان‌ها در تمامی ساعات شبانه روز است و از طرفی انجام فرآیند‌های آزمایشگاهی و فرآوری خون‌های اهدایی یک پروسه نسبتاْ زمانبر است، از تمام افراد واجد شرایط اهدا دعوت می‌شود که در تامین این نیاز روز افزون، سازمان انتقال خون را یاری رسانند.

وی با اشاره به اینکه تمام تجهیزات و وسایل مورد استفاده در پروسه اهدای خون در مراکز انتقال خون سراسر کشور یکبار مصرف و استریل هستند و تمام دستورالعمل‌های بهداشتی هنگام اهدای خون از بدو تاسیس سازمان انتقال خون در تمامی مراکز انتقال خون رعایت می‌شود، بیان کرد: مطالعات اخیر نشان داده است که اهداکنندگان خون از سالم‌ترین افراد جامعه هستند و خود مراقبتی را به نحو احسن در جامعه رعایت می‌کنند.

شرایط عمومی اهدای خون

حاجی بیگی در مورد شرایط عمومی اهدای خون گفت: همراه داشتن کارت ملی الزامی است، وزن باید بالای ۵۰ کیلو گرم باشد، سن اهدای خون در کشور ۱۸ تا ۶۰ سال است، ولی اهداکنندگان مستمر خون تا ۶۵ سالگی قادر به اهدای خون می‌باشند، آقایان در سال ۴ بار و خانم‌ها ۳ بار می‌توانند خون اهدا کنند و در پایان اعلام می‌کنم که در حال حاضر به تمامی گروه‌های خونی برای اهدای خون نیازمندیم و افرادی که دارای گروه خونی منفی هستند باید اقبال بیشتری نسبت به اهدای خون داشته باشند.

104

کد خبر: 30354

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب ها: , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0