2 فروردین 1400 - 7:10 ب.ظ

حجت الاسلام رئیسی گفت: خروج غیرقانونی کالا از کشور در پوشش ترانزیت، مصداق قاچاق سازمان یافته است.

خروج غیرقانونی کالا در پوشش ترانزیت، مصداق قاچاق سازمان یافته است/ تولید کنندگان و صادرکنندگان نباید گرفتار پیچ و خم‌های اداری شوند

حجت الاسلام رئیسی رئیس دستگاه قضا، امروز با سفر به شهرستان تایباد خراسان رضوی در این منطقه ویژه اقتصادی در مرز ایران و افغانستان حاضر شد و ضمن بازدید از منطقه در جریان مسائل و مشکلات گذرگاه مرزی دوغارون قرار گرفت.

بازدید از پایگاه مرزبانی منطقه و حضور در گمرک دوغارون و همچنین شرکت در جلسه شورای تامین و دیدار با فعالان اقتصادی ایرانی و افغانستانی و شنیدن مشکلات و معضلات حقوقی و قضایی آن‌ها از دیگر برنامه‌های سفر آیت الله رئیسی به شهرستان تایباد بود.

استاندار خراسان رضوی و رئیس کل دادگستری استان نیز در این سفر رئیس قوه قضائیه را همراهی کردند.

دوغارون با مساحت ۸۷۰۰ هکتار یکی از بزرگ‌ترین مناطق ویژه اقتصادی کشور محسوب شده و نقش مهمی در روند تسهیل صادرات تولیدات ایرانی به کشور همسایه افغانستان دارد.

قوه قضائیه طی ۲ سال گذشته تلاش کرده در رفع مشکلات حقوقی و قضائی بخش تولید و صادرات کشور اهتمام ویژه‌ای داشته و موانع را از پیش پای این بخش برطرف نماید.

آیت الله رئیسی در ابتدای ورود، به پاسگاه مرزی منطقه رفت و مرزبانان را دلاورمردانی دانست که نقش اصلی را در تامین امنیت ایجاد می‌کنند.

رئیس دستگاه قضا همچنین در جریان بازدید از مرز گفت: انتظار مقام معظم رهبری طی امسال بیش از سال‌های گذشته است و در سال ۱۴۰۰ همه باید تصمیم بگیرند کار جدی و متفاوت در راستای رونق تولید در کشور انجام دهند.

آیت الله سید ابراهیم رئیسی، مرز دوغارون را یک مرز با اهمیت دانست و افزود: این منطقه مرزی، هم دارای اهمیت ویژه اقتصادی است و هم امنیتی و از هر دو جهت باید مورد دقت قرار بگیرد تا مورد تهدید واقع نشویم.

او گفت: وضعیت ورود اتباع خارجی به کشور و خروج آن‌ها در این مرز باید قانونمند و ضابطه‌مند باشد و زیرساخت‌های موجود برای اجرای این تردد‌ها لازم است ترمیم و بازسازی شود.

رئیس دستگاه قضا به اهمیت بالای ارتباط ایران با کشور‌های منطقه و به ویژه همسایگان اشاره کرد و گفت: تعامل سازنده اقتصادی با دنیا جزو سیاست‌های مهم نظام است و روان سازی کار‌ها در این مرز به تولید کننده و صادرات و واردات کمک می‌کند.

حجت الاسلام رئیسی در ادامه در جمع مسئولین محلی و منطقه و استاندار خراسان رضوی در شورای تامین تایباد تاکید کرد: ز و با کنترل دقیق و قانونمند در ترخیص کالا باید سرعت داده شود.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به احیا و بازگشت به چرخه تولید ۱۰۰۲ کارخانه و واحد تولیدی طی سال گذشته با اقدام قضایی و کمک و همراهی دولت و دستگاه‌های متولی امر تاکید کرد در سال جدید باید موانع صادرات و مراودات اقتصادی در همه نقاط استراتژیک مرزی یک به یک برطرف شود و شاهد قفل شکنی از برخی موانع گشایش اقتصادی در این مناطق مهم باشیم.

رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از اظهارات خود به ترانزیت کالا بصورت مستقیم از کشور به افغانستان اشاره کرد و گفت: گمرک و مرزبانی باید دقت کنند باپوشش ترانزیت کالا، قاچاق کالا صورت نگیرد اگر این کار انجام شود این قاچاق سازمان یافته است و باید جلوی آن را گرفت و در سالی که مزین به نام تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی هاست نباید قاچاق کالا مانع تولید باشد و باید به آن حساس بود.

رئیس قوه قضاییه به عقب ماندگی ۱۰ ساله اجرای مصوبه منطقه ویژه اقتصادی دوغارون اشاره کرد و افزود: با توجه به اقدامات خوب اخیر استانداری در این منطقه و ظرفیت اشتغالزایی پنج هزار نفری تعلل در راه اندازی هر چه سریعتر آن با توجه به تاخیر قبلی جایز و قابل اغماض نیست.

حجت الاسلام رئیسی تاکید کرد: خیلی از استان‌ها بدنبال تصویب منطقه ویژه هستند، اما در این منطقه مجلس قانون فعالیت را مصوب کرده و باید پیگیری لازم انجام شود تا باعث رونق تولید و ایجاد اشتغال منطقه شود تا مشکل بیکاری در منطقه هم به سرعت مرتفع شود.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: ماشین‌های توقیفی نباید در پارکینگ‌های گمرک ها معطل بمانند و باید هر چه زودتر کار ترخیص و یا وضعیت آن‌ها تعیین تکلیف شود.

حجت الاسلام رئیسی با تاکید بر لزوم به کارگیری دیپلماسی اقتصادی گفت: اولویت نظام، ارتباط جدی و موثر با کشور‌های منطقه و همسایگان است و دیپلماسی اقتصادی فعال می‌تواند هم در داخل رونق تولید ایجاد کند و هم در منطقه به توسعه روابط اقتصادی بینجامد و شناسایی و و حل مشکلات و فعال شدن ظرفیت‌ها با دیپلماسی اقتصادی ممکن خواهد شد.

او مرز دوغارون را یکی از فعالترین مرز‌های کشور دانست و گفت: کار مردم نباید معطل سیستم اداری باشد و با مراقبت و حسابکشی، باید کار مردم تسهیل شود و با نگاهی که در استان است بسیاری از گره‌ها درحال باز شدن است و کار‌های اساسی که در مرز انجام می‌شود درتحقق شعار سال نقش آفرین است.

رئیس دستگاه قضا یکی از جلوه‌های مهم این منطقه را زندگی مردمان شیعه و اهل سنت در کنار هم دانست و افزود: وحدت و انسجام، زمینه مهم توسعه در منطقه است و نقش علما و فرهیختگان در این زمینه بسیار برجسته است.

حجت الاسلام رئیسی تاکید کرد: اساسا در هر منطقه وحدت می‌تواند عامل رشد و توسعه باشد و درگیر شدن با مسائل بی اهمیت میتواند اقدامات موثر به نفع مردم را خنثی کند.

بازدید از مجموعه‌های مختلف گمرک دوغارون و شنیدن مشکلات رانندگان و تولید کنندگان و صادر کنندگان از برنامه‌های دیگر رئیس قوه قضائیه در سفر یکروزه به شهرستان تایباد بود.

کد خبر: 27492

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0