15 تیر 1400 - 11:27 ق.ظ

ربیعی در نشست خبری:

خرابکاری در نیروگاه هسته‌ای خسارت تجهیزاتی نداشته/ تاکنون ۲ میلیون دز واکسن برکت تولید شده است

سخنگوی دولت گفت: خرابکاری در یکی از مراکز سازمان انرژی اتمی تلفات انسانی و تجهیزاتی نداشته است.

 علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: ما همچنان معتقد هستیم که گفت‌وگو به ویژه بین جوامع درون امت مسلمان تنها راه شایسته برای حل و فصل اختلافات میان آنها است.

وی عنوان کرد: در گفت‌وگوهایی که تاکنون بین ایران و عربستان انجام شده، مسائل میان دو کشور از موضعی دوستانه و با حسن نیت به بحث گذاشته شده و پیشرفت هایی هم حاصل شده است. ما درک می‌کنیم که در برخی موارد ممکن است اختلافات، پیچیدگی‌هایی داشته باشد که حل آنها به زمان نیاز دارد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما این گفت‌وگوها و ادامه آن تا به حداقل رساندن اختلاف نظرها را مثبت ارزیابی می‌کنیم، گفت: ما همواره آمادگی داریم که با تکیه بر حسن نیت متقابل و تامین منافع و رفع نگرانی‌های دو طرف این گفت‌وگو را با جدیت ادامه بدهیم.

ربیعی تصریح کرد: سیاست جمهوری اسلامی ایران سیاست مشخص، تحت عنوان سیاست همسایگی و منطقه گرایی است و امنیت منطقه و عدم سوء استفاده از کشورها به بهانه های امنیتی حضور همه کشورهای منطقه در کنار هم است.

سخنگوی دولت درباره بروز خرابکاری در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای، اظهار کرد: اصل خرابکاری را تایید می‌کنم اما این حادثه تلفات قابل توجه انسانی و تجهیزاتی نشده؛ البته آسیب مختصری به سقف یکی از سوله ها وارد شده که در حال تعویض آن هستند.

ربیعی ادامه داد: عکس هوایی که در برخی رسانه‌ها از آسیب وارده به این سایت منتشر شده، در واقع تصویری است که بعد از برداشتن سقف جهت تعمیر،‌ به صورت عکس هوایی گرفته‌ شده است و تفاسیر انجام شده در فضای رسانه‌ای دقیق نیست.

وی افزود: ما به آن خرابکاری آگاه بودیم و این اتفاق اولین بار نبود، پیش بینی ما این است کسانی که از نتیجه گیری مذاکرات ما نفع نمی‌برد، عامل این اتفاق بوده‌اند. تاکنون همه شاهد بودند که هرگاه هر خرابکاری صورت گرفت، توان ما افزایش یافت و حتی در دور قبل که خرابکاری در یکی از تاسیساتمان داشتیم به سرعت تجهیزات را مجهز کردیم‌.

سخنگوی دولت درباره دیدار‌های صورت گرفته میان دولت دوازدهم و رئیسی بیان کرد: از همان روز اول رئیس جمهور به دیدار آقای رئیسی رفتند تا فرآیند انتقال قدرت به خوبی صورت گیرد، رئیس جمهور هم به تمام وزرای خود گفته‌اند که تبادل اطلاعات به خوبی صورت گیرد و طبق برنامه این دیدار‌ها انجام می‌شود؛ از هیچ سطحی در همکاری با نمایندگان آقای رئیسی کوتاهی نمی‌کنیم؛ امیدواریم انتقال قدرت از دولت دوازدهم به سیزدهم به خوبی صورت گیرد.

ربیعی درباره ادعای احمدی نژاد درخصوص کارچاق کن‌ها، تصریح کرد: بنده بنای پاسخ به ادعا‌های بی اساس افراد ندارم. این روز‌ها شاهد افرادی هستیم که نه می‌دانند و نه می‌خوانند، فقط زیاد صحبت می‌کنند؛ این پدیده آرامش جامعه را در تحریم و کرونا بهم می‌زنند.

وی درباره اختصاص ارز ۴۲۰۰ توسط معاونت اقتصادی ریاست جمهوری گفت: مگر معاونت اقتصادی جای تخصیص ارز است؟ بنده به عنوان سخنگوی دولت می‌گویم که سوالاتی که فاقد صحت است را نباید مطرح کنیم. خداروشکر دستگاه‌های امنیتی و نظارتی جلوی هرگونه فساد‌ها را می‌گیرند و مشکلی در معاونت اقتصادی ریاست جمهوری وجود ندارد.

برکت تاکنون ۲ میلیون دز واکسن تولید کرده است

ربیعی درباره رونمایی از واکسن‌های داخلی و عدم تزریق این واکسن‌ها، تصریح کرد: تاکنون از آغاز به کار واکسن‌ها صحبت کردیم و رونمایی صورت نگرفته است و فقط از واکسن پاستور و برکت رونمایی شده است؛ واکسن‌های دیگر نامزد دریافت مجوز هستند؛ برکت تاکنون ۲ میلیون دز واکسن تولید کرده است و این تعداد هم واکسن در مرحله تست پایداری و فنی هستند. واکسن‌ها باید برچسب گذاری شوند و اکنون وارد مرحله تزریق شدند؛ ۳۵۰ هزار دوز واکسن بوده که توزیع شده است و محموله‌های دیگر باید همین مراحل را طی کنند تا وارد مرحله تزریق عمومی شوند؛ امیدواریم واکسن پاستور هم هرچه زودتر این مراحل را طی کند.

سخنگوی دولت افزود: تمام تلاشمان را برای واردات واکسن کرونا انجام دادیم اما کوواکس بدقولی کرد، یک شرکت در هند به دلیل تحریم‌ها و مشکلات ما با آمریکا تحویل ندادند، اگر تحریم و موانع جهانی نبود حتما بیشتر از این وارد می‌کردیم.

وی ادامه داد: از ۳۰ بهمن سال ۹۸ که به ما اعلام شد در قم کرونا شیوع پیدا کرده، از همان روز تا امروز کوتاهی‌ در زمینه کرونا نداشتیم، هم تولید واکسن داشتیم و هم واردات واکسن را در پیش گرفتیم و هنوز هم واردات ادامه دارد؛ وزارت امور خارجه و آقای ظریف درخصوص واردات واکسن با کشور‌های مختلف درحال مذاکره هستند؛ اکنون اظهارات غلط درخصوص واکسن صورت می‌گیرد، اما نباید توجهی کنیم؛ قطعا تولیدات واکسن‌های برکت و پاستور تایید نهایی را گرفتند و مراحل برچسب زنی را طی می‌کنند و وارد بازار می‌شود.

ربیعی درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیشنهادی از سوی دولت منتخب به اعضای کابینه دولت فعلی شده است؟ بیان کرد: هیچ پیشنهادی دریافت و منتقل نشده است و اگر پیشنهادی بوده به صورت شخصی بود که بنده هیچ اطلاعی ندارم، ولی از مجاری رسمی هیچ پیشنهادی نداشتیم، اما اگر از سوی دولت سیزدهم نظرخواهی شود ما خودمان را ملزم به همکاری می‌دانیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تیم مذاکره کننده آقای رئیسی مسئولیت ادامه مذاکرات را برعهده گرفته است یا خیر؟ گفت: سطح تصمیم گیری درخصوص مذاکرات وین، تحت نظر رهبر معظم انقلاب و شورای امنیت ملی است؛ اینکه چه کسی و در کدام مذاکرات را انجام می‌دهد بستگی به نظر جمهوری اسلامی دارد، اگر رهبر معظم انقلاب این تصمیم را بگیرند که دولت آقای رئیسی ادامه مذاکرات باشد ما آن را اجرا می‌کنیم، اما درحال حاضر تیم مذاکره کننده تغییری نکرده است و تمامی دولت‌های ایران به تمامی تعهدات خود در مذاکرات پایبند است؛ ما مثل دولت آمریکا نیستیم که با تغییر دولت تعهد خود را زیر پا گذاریم اگر توافقی در دولت دوازدهم صورت گیرد دولت سیزدهم به آن پایبند است.

ربیعی درباره وضعیت بحرانی سیستان و بلوچستان و مسائل مختلف کشور در روز‌های پایانی دولت، گفت: با استاندار سیستان و بلوچستان و رئیس مرکز بهداشت صحبت کردم، ۱۰۰ نفر از مرز وارد شوند و ۵۰ نفر کرونا مثبت بودند، در یک سال اخیر ظرفیت دستگاه‌های اکسیژن ساز ۲.۵ و ظرفیت سی سی یو ۲ برابر شده؛ اما ویروس دلتا آمده و این ویروس ۱۰ برابر تاثیرش نسبت به کرونا‌های دیگر بیشتر است، ویروس دلتا تا ۲۰ روز خودش را در تست نشان نمی‌دهد و زنجیره ابتلا را گسترش می‌دهد؛ در کنار این، ناامنی افغانستان باعث شد در مرز تسهیلات بذاریم؛ این عوامل دست به دست هم دادند و شرایط این استان سخت شد.

وی افزود: در سیستان و بلوچستان برنامه‌های جمعی تعطیل نشد و این خود باعث مشکلات زیاد در این استان شده است. مراکزی برای بستری موقت در سیستان و بلوچستان ایجاد شده و نهاد‌ها دیگر مثل نیرو‌های مسلح و … به کمک آمدند و از شنبه ۲ هزار تست کرونا را در این استان را افزایش دادیم؛ همچنین ورود و خروج در استان تحت کنترل است.

سخنگوی دولت درخصوص مشکلات آب در هورالعظیم، گفت: امسال باتوجه به بارش‌های کم با خشکسالی روبه‌رو هستیم و حوضچه‌های آن خالی است. در بخش‌های از ایران تعدادی ماهی تلف شده است.

ربیعی درخصوص بازار بحرانی دلار، تصریح کرد: بله مشکلات دلار را هم می‌بینیم؛ همه می‌دانیم چرا مشکلات در بازار دلار داریم؛ اگر تحریم نبود شاهد این وضعیت‌ها نبودیم، به نظرم این صحبت‌های بی انصافانه و قضاوت کردن‌ها درست نباشد؛ تا آخرین ساعاتی که مسئولیت داریم، لحظه‌ای از انجام فعالیت دست نخواهیم کشید.

ایران توافقی که تامین کننده منافع ملت نباشد را نمی‌پذیرد

وی درخصوص مذاکرات وین، بیان کرد: پیشرفت‌های خوبی در مذاکرات وین داشتیم و بر تمامی تحریم‌های برجامی و بخشی از تحریم‌های ترامپی توافق شده است. کشور ما توافقی که تامین کننده منافع ملت ایران نباشد را نمی‌پذیرد؛ برای راستی آزمایی باید اطمینان پیدا کنیم که زمان‌بر است، پس نیازمند به مذاکرات بیشتر داریم؛ چارچوب کلی ما این است که آمریکا تمامی تحریم‌های خود را لغو کند و بعد از آن ما تعهدات هسته‌ای خودمان را از سر می‌گیریم. پایداری در توافق باید وجود داشته باشد؛ بازگشت آمریکا به این توافق و اجرای تعهدات توسط سایر کشور‌ها هدف ما در این مذاکره است. کمیته‌ای تشکیل شده و تیم مذاکره کننده، نمایندگان مجلس، ۲ نماینده از سوی آقای رئیسی البته بدون حق رای و … عضو آن هستند و در این کمیته درباره روند مذاکرات و قانونی که مجلس تصویب کرده، صحبت می‌شود.

ربیعی درخصوص قطعی برق، گفت: مصرف برق زیاد است و شاهد خشکسالی کم سابقه هستیم؛ آب سد‌ها خالی شده و نیروگاه‌های برق آبی از مدار تولید خارج شده‌اند. در این شرایط بهتر است برق کمتر مصرف شود، اما اگر خارج از برنامه اعلامی قطعی برق صورت گرفته است جای عذرخواهی دارد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: متاسفانه نیروگاه‌ها از مدار تولید در حال خارج شدن هستند و به همین دلیل قطعی‌های برق زیادی صورت گرفته است؛ در دولت ۲۹ هزار مگابایت افزایش ظرفیت برق داشتیم، اما کافی نبود؛ سرمایه گذاری‌هایی که بعد از برجام می‌خواستیم انجام دهیم همه از بین رفت و بخش خصوصی را به اندازه کافی مجوز دادیم، اما کافی نبود تمام این مسائل دست به دست هم داد تا این مشکلات ایجاد شود. همه همکاران در وزارت نیرو تمام تلاش خود را می‌کنند که این بی برنامگی از بین برود؛ از مردم می‌خواهیم که با وزارت نیرو همکاری و صرفه جویی کنند، تا این تابستان داغ را بگذاریم.

کد خبر: 27852

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0