13 مرداد 1400 - 6:15 ب.ظ

تلفن همراه در صدر واردات؛ ممنوعیتی در کار نیست

روح اله لطیفی سخنگوی گمرک گفت : گوشی تلفن همراه در صدر واردات است، بهانه‌هایی مانند وارد نشدن تلفن همراه و کاهش آن، عاملی برای گران فروشی نباشد

به گزارش یاقوت وطن ؛ لطیفی افزود: واردات گوشی در سال جاری نه تنها کم نشده بلکه ترخیص قطعی آن افزایش نیز داشته است. از سویی هنوز هیچ ابلاغی در مورد ممنوعیت واردات برند خاصی به گمرک وجود نداشته و ممنوعیتی اعمال نشده است؛ بنابراین طرح مطالبی با عنوان عدم واردات یا کاهش آن، نمی‌تواند بهانه‌ای برای گران فروشی گوشی باشد.

وی اظهار داشت :  در چهار ماهه نخست سال جاری، حدود یک میلیارد و ۱۵۶ میلیون دلار تلفن همراه وارد کشور شده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰۲ درصد از لحاظ ارزشی و ۵۰ درصد از نظر وزنی افزایش دارد. از سویی ترخیص قطعی گوشی موبایل در این مدت از نظر تعداد حدود پنج میلیون و ۱۵۶ هزار دستگاه بوده که در مقایسه با چهار ماهه ابتدایی سال گذشته که حدود چهار میلیون دستگاه ترخیص شده بود ۲۸ درصد افزایش دارد.

  • واردات گوشی ۸ درصد کل واردات است

لطیفی گفت: همچنین واردات گوشی در صدر واردات کالا قرار دارد و هشت درصد کل واردات را به خود اختصاص داده است؛ به طوری که در بین همه اقلام این واردات گوشی است که در رتبه یک قرار دارد و بعد از آن اقلام کالا‌های اساسی و سایر کالا‌ها قرار می‌گیرد.

سخنگوی گمرک ایران گفت : حجم واردات گوشی موبایل در سال جاری افزایش یافته و عرضه آن به بازار هم با توجه به ترخیص قطعی صورت گرفته باید بیشتر شده باشد، بنابراین طرح موضوع نادرست کاهش واردات و یا عدم ترخیص آن از گمرک نمی‌تواند بهانه افزایش قیمت گوشی باشد.

  • ممنوعیت واردات هیچ برند جدیدی به گمرک اعلام نشده است

لطیفی در ادامه در رابطه با ممنوعیت واردات گوشی و به ویژه برند‌های مربوط به گوشی‌های چینی و شیائومی نیز ادامه داد : با وجود بحث‌هایی که در این رابطه مطرح شده تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای از سوی دستگاه‌های ذیربط مبنی بر ممنوعیت واردات گوشی و به طور خاص این اقلام به گمرک ایران ابلاغ نشده است و روال قبلی ادامه دارد.

وی گفت : در مورد واردات گوشی باید حوزه‌های مرتبط مجوز ترخیص را صادر کنند که از جمله آن‌ها وزارت ارتباطات و البته سازمان تنظیم مقررات رادیویی است که باید کالای وارد شده و گوشی‌ها را براساس استاندارد‌های خود تأیید کند که آنگاه گمرک می‌تواند براساس این مجوز و سایر مجوز‌های مربوطه نسبت به ترخیص اقدام کند.

  • تعدادی گوشی نقص دارد و ترخیص نشده که موضوع جدیدی برای گران کردن نیست

سخنگوی گمرک ایران گفت : در حال حاضر تعدادی از گوشی‌های وارداتی به دلیل نداشتن استاندارد‌های کافی و منتظر صدور مجوز از سازمان تنظیم مقررات رادیویی، هنوز مراحل ترخیص را به پایان نرسانده اند که در صورت رفع نقص و به محض تأیید ترخیص آن‌ها از گمرک صورت می‌گیرد که این موضوع جدیدی نیست که عامل افزایش قیمت گوشی باشد به ویژه با وجودافزایش ۲۸ درصدی ترخیص گوشی‌های تلفن همراه در چهار ماه ابتدایی سال جاری که این میزان یک میلیون و ۱۲۵ هزار دستگاه بیشتر از مدت مشابه سال قبل است.

 

 

کد خبر: 28664

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

برچسب ها: , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0