27 شهریور 1402 - 4:00 ب.ظ

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده:

تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است، گفت: قدرت و ثروت یک کشور وابسته به جمعیت است و بر همین اساس قانون جوانی جمعیت تصویب شد.

به گزراش یاقوت نیوز؛ انسیه خزعلی، امروز (دوشنبه) در نشست بررسی مهم‌ترین چالش‌های جمعیتی ایران که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد؛ اظهار کرد: در خصوص چالش‌های جمعیتی موضوع نیازمند بررسی است، زیرا تغییرات جمعیتی از جمله موالید، ازدواج، طلاق و… نیازمند ارائه آمار است که مرکز آمار آن را اعلام می‌کند.

وی افزود: با توجه به تحقیقات انجام شده جوانی جمعیت در رشد اقتصادی بسیار موثر است و تحقق رشد اقتصادی نیازمند جمعیت خلاق و جوان است، البته استفاده صحیح از جمعیت می‌تواند به اقتصاد کمک کند.

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده بیان کرد: موضوع دیگر برای رشد جمعیت به حوزه بهداشت و باروری برمی‌گردد، البته مسائل فرهنگی و تاثیرات تغییرات فرهنگی بر روی رشد جمعیت نیز موثر است.

خزعلی ادامه داد: همه محورها باید در کنار هم بررسی شود و براساس شرایط موجود و تاریخچه ۵۰ سال گذشته، باید بر روی کنترل جمعیت کار شود و نیازمند آینده پژوهی هستیم.

وی تاکید کرد: در سال‌های ۷۲ به بعد با وسعت بسیار زیادی شرایط کاهش جمعیت را فراهم کردیم، اما وقتی می‌خواهید تغییر در جامعه ایجاد کنید، باید بررسی کنید که چگونه این شرایط ایجاد شده و از همان طریق تغییرات را اعمال کنید.

معاون رئیس جمهوری در حوزه زنان و خانواده گفت: مقایسه اقدامات کشورها در افزایش جمعیت بررسی خواهد شد، زیرا قدرت و ثروت یک کشور وابسته به مسئله جمعیت است و بر همین اساس قانون جوانی جمعیت در مجلس تصویب شد.

خزعلی با بیان اینکه امروزه کل دنیا در حوزه جمعیت دچار عدم تعادل شده است، گفت: کشورهای توسعه یافته دچار سالخوردگی و کشورهای در حال توسعه دچار رشد بیش از حد جمعیت هستند که این موضوع نیاز به بازنگری در سیاست‌های جمعیتی را نشان می‌دهد.

وی اضافه کرد: باید بین بخش‌های مختلف جمعیت نظیر سالمندان و نوجوانان تعادل وجود داشته باشد و برای ایجاد تعادلی باید سیاست‌های جدید جمعیتی اعمال شود، اما این سیاست‌های باید به طور مداوم پایش شود تا از حالت تعادلی خارج نشود.

خزعلی بیان کرد: شاهد انحراف در برنامه‌های جمعیتی کشور بودیم. قرار بود نرخ جمعیت تا سال ۱۳۵۵ به ۶.۳ درصد برسد. در زمان پس از انقلاب شاهد رشد قابل توجه جمعیت بودیم. از حوالی سال ۶۳ شاهد ثبات افزایش جمعیت بودیم. البته پس از انقلاب تبلیغ‌ها کم شد. از سال ۶۷ زمینه تنظیم خانواده ایجاد شد.در نهایت در سال ۱۳۶۸ برای اجرای سیاست‌های کنترل جمعیت در دولت مورد توجه قرار گرفت.

وی افزود: حق عائله مندی در حوزه قانون بسیار متنوع کار کرده است. البته عدد زیادی ندارد اما این درخواست وجود دارد تا خانم‌ها نیز بتوانند از این امکان استفاده کنند. به طور مثال اگر همسر کارمند نیست یکی از اعضای خانواده بتواند از این شرایط استفاده کند. استفاده از خانه‌های چند نسلی که در سایر کشورها مانند سوئد مشاهده می‌شود از جمله سیاست‌های پیشنهادی است.

شناخته شدن خانه‌داری به عنوان شغل در چند مورد به صورت آزمایشی اجرایی شد اما به دلیل کمبود بودجه متوقف شد. در این زمینه پیشنهاد شد تا صندوقی تشکیل شود و منابعی از محل جرایم آسیب‌زا برای خانواده منابع آن تامین شود.

خزعلی با بیان اینکه این پیشنهاد وجود داشت که اگر مادر بخواهد زودتر بازنشسته شود این امکان وجود داشته باشد تا براساس سنوات بازنشسته شود اما به دلیل بار مالی برای دولت پذیرفته نشد، گفت: خدمت سربازی متناسب با شرایط و تعداد فرزندان از دیگر موارد است که بخش قابل توجهی انجام شده است و خود نیروهای مسلح نیز امتیازات ویژه‌ای در نظر گرفتند.

جزئیات مشوق‌های گسترده سایر کشورها برای رشد جمعیت

وی در خصوص مشوق های مختلفی که کشورهای دیگر در حوزه افزایش جمعیت خود در نظر گرفته‌اند، گفت: در برخی کشور هاسیاست جذب مهاجر خارجی انجام شده و آمریکا از چنین شرایطی استفاده می‌کند. البته در برخی کشور این موضوع سبب تغییر اکثریت و اقلیت در این کشورها شده و از این جهت احساس خطر می‌کنند. براساس بررسی‌های انجام شده در سال ۱۳۸۵، پرداخت حقوق ۱۸۰۰ یورویی برای مادرانی که از فرزند خود مراقبت می‌کنند در آلمان انجام می‌شود. همچنین کشوری مانند ایرلند نیز حقوق مشخصی برای فرزند آوری در نظر گرفته است و تا ۸ فرزند به صورت تصاعدی این رقم افزایش پیدا می‌کند. اختصاص ۵۲ هفته مرخصی که ۳۹ هفته آن با حقوق است در انگلستان به عنوان یک مشوق وجود دارد. فرانسه ۱۶ هفته مرخصی زایمان و دریافت ۱۰۰۰ یورو کمک مالی در سال در نظر می‌گیرد.

وی گفت: تاثیر چنین سیاست‌هایی را در کشورهای نروژی تبار شاهد هستیم. بهترین سیاست‌ها برای افزایش جمعیت، سیاست‌های اجتماعی مانند مرخصی‌ها است. سیاست‌های یارانه‌ای برای فرزند سوم تاثیر چندانی نداشته است. در نتیجه سیاست‌های اقتصادی برای شروع حرکت خوب است اما برای ادامه باید سیاست‌های اجتماعی را گسترش دهیم. روسیه کشوری در نزدیکی ما است و با وجود وضعیت اقتصادی نامناسب بخشی از مردم این کشور، روسیه مشوق‌های زیادی را در نظر گرفته است. از جمله این موارد مشوق های مالیاتی و خدمات مربوط به مسکن و … را در نظر گرفته است.

کد خبر: 81300

برچسب ها: , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0