9 مرداد 1400 - 8:05 ق.ظ

در نامه ۶۵. دانشگاه علوم پزشکی به ستاد مبارزه با کرونا مطرح شد

بزرگترین موج کرونا پس از ۱۸ماه تلاش بی وقفه مدافعان سلامت

روسای ۶۵ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور نامه‌ای را به رئیس و اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا نوشتند و در آن شرایط بحرانی بیماری را مورد اشاره قرار دادند.

فارس

در نامه ۶۵دانشگاه علوم پزشکی به ستاد کرونا مطرح شد

بزرگترین موج کرونا پس از ۱۸ماه تلاش بی وقفه مدافعان سلامت

روسای ۶۵ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور در نامه‌ای به روحانی و اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا نوشتند: در شرایطی که موج اخیر بیماری کرونا با گونه دلتا در تمام کشور به صورت برق آسا به پیش می‌رود و هر روز سهم بیشتری از ظرفیت بهداشت و درمان کشور، و به خصوص ظرفیت تخت‌های بیمارستانی را اشغال می‌کند، ارائه خدمت با ایثار کارکنان نظام سلامت و به دشواری انجام می‌شود. 

کارکنانی که ۱۸ ماه بی وقفه در صف مقدم مبارزه با کووید ۱۹ حاضر بوده‌اند و بسیاری از ایشان تا مرز شهادت در دفاع از سلامت مردم نیز پیش رفته‌اند، اکنون در اوج خستگی باید در برابر موج بیماری بزرگ‌تر از تمام امواج قبلی همچنان در صف مقدم بمانند. تکمیل ظرفیت بستری بیمارستانها، فقط به معنی اشغال تخت نیست که با افزودن تخت‌های سیار و بیمارستان‌های صحرایی قابل جبران باشد، بلکه به معنی اشباع کامل ظرفیت کادر ارائه دهنده خدمت نیز هست، تخت و تجهیزات بدون حضور کارکنان آموزش دیده و آماده به کار نمی‌تواند بیماران را نجات دهد. اکنون باید هشدار دهیم که ظرفیت جسمی و روانی کارکنان نظام سلامت در تمام عرصه‌ها، چه عرصه خدمات بهداشتی و درمانی سرپایی و چه خدمات درمانی بستری به حد اشباع نزدیک شده و ادامه این فشار فزاینده، سبب افت شدید عملکرد ایشان خواهد شد.

در این شرایط خطرناک، بی توجهی آشکار نسبت به محدودیت‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی و فقدان عزم جدی برای توقف کارخانه تولید بیمار در صحنه عمومی موجب احساس تنهایی، بی پناهی و فرسودگی مضاعف در مدافعان سلامت می‌شود. افزون بر این، تداوم امواج بیماری کووید ۱۹، خدمت رسانی به سایر 

بیماران را تحت تأثیر قرار داده است.

شوربختانه با بی توجهی به مقررات منع مسافرت، در این موج، به موازات افزایش تعداد بیماران کووید ۱۹، مصدومان حوادث ترافیکی نیز افزایش یافت و در وانفسای تأمین تخت برای بیماران کووید و سایر اورژانس‌ها، تأمین فضای درمانی برای مصدومان جدید نیز مزید بر مشکل می‌شود. 

در شرایط مشابه، بسیاری از کشورها اقدام به اعمال محدودیت‌های جدی و تعطیلی و منع تردد عمومی حداقل به مدت یک هفته می‌کنند که به نظر می‌رسد این راه حل به هر دلیل از سوی آن ستاد محترم پذیرفتنی نیست. 

تبعیت از دستورالعمل‌های مدیریت هوشمند نیز با طولانی شدن دوره اپیدمی و بروز مشکلات اقتصادی و اجتماعی به تدریج کاهش یافته و استفاده از اقدامات انتظامی و قضائی را برای تضمین اجرای این دستورالعمل‌ها دشوار ساخته است. 

بنابراین به رغم ضرورت حضور همه نهادها و سازمان‌ها برای کنترل اپیدمی، اکنون فقط سنگر مراکز بهداشتی درمانی کماکان با ایثار بی‌بدیل مدافعان سلامت فعال باقی مانده است و اگر خدای ناکرده به هر دلیل این خط نیز در هم شکسته شود، امیدی برای کاهش مخاطرات و پیامدهای ناگوار آن باقی نخواهد ماند. 

در این شرایط بسیار خطیر، دانشگاه‌های علوم پزشکی به دلیل کاهش شدید درآمدهای اختصاصی و افزایش هزینه‌های اجتناب ناپذیر (دارو، تجهیزات، هتلینگ بیمارستان‌ها، …) روزگار دشواری را طی می‌کنند و نه تنها قادر به جبران شایسته زحمات این عزیزان نیستند بلکه برای پرداخت مطالبات معوقه نیز شرمسارند. 

بنابراین دردمندانه استدعا می‌کنیم حمایت و اقدام جهادی و عاجل آن ستاد برای حفظ توان نیروی انسانی ارزشمند باقی مانده در صحنه و تأمین امکانات مورد نیاز برای خدمات ایشان انجام گیرد تا با ترمیم و حفظ آمادگی نظام ارائه خدمات سلامت که در همه بحران‌ها یکی از ارکان امنیت و آرامش جامعه است، دوره تحویل دولت همزمان با موج سهمگین بیماری بدون حاشیه در امور خدمات سلامت انجام گیرد. 

همچنین در آستانه ماه محرم، خواهشمند است با تصویب و اعلام صریح و شفاف دستورالعمل‌ها و تاکید بر تبعیت از سیره مقام معظم رهبری، همراهی بیشتر و بهتر هموطنان  را با نظام سلامت فراهم فرمائید.

کد خبر: 28329

نویسنده: ۲۰۶

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0