6 آذر 1400 - 9:43 ق.ظ

مدیردرمان تأمین‌اجتماعی استان اصفهان:

بازگشت به روال عادی خدمات پس از واکسیناسیون عمومی

مدیر درمان تأمین‌اجتماعی استان اصفهان، واکسیناسیون کرونا را منجر به کاهش چشمگیر بیماران دانست به نحوی که در اوج بار مراجعه بیماران در موج پنجم و تا اواخر مرداد امسال، روزانه 450 بیمار کرونایی در بیمارستان‌های شریعتی و غرضی بستری شده بودند که این میزان در اوایل هفته جاری به 87 بیمار کاهش یافته و از مرگ‌ومیر بیماران کرونا به طور چشمگیری کم شده است.

به گزارش یاقوت نیوز به نقل از اداره روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان، دکترعلی اعتصام‌پور با بیان اینکه این استان پس از تهران، بزرگترین استانی است که پوشش بیماران کرونا را برعهده داشت، افزود: مراکز درمانی این مدیریت در پیک‌های مختلف کرونا، روزانه 500 تا 550 بیمار پذیرش، پایش و درمان می‌کرد و این درحالی است که برون‌داد این خدمات از نظر مورتالیتی نیز در مقایسه با مراکز دانشگاهی کمتر و رویکرد رضایت‌بخشی آن بهتر بود و معاون درمان وزارت بهداشت نیز در بازدید از مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی استان از عملکرد این مدیریت اظهار رضایت کردند.
وی با اشاره به ساماندهی خدمت‌رسانی به بیماران کرونا در استان، اظهار کرد: «با توجه به فعالیت سه بیمارستان تأمین‌اجتماعی در استان، در آغاز همه‌گیری بیمارستان فاطمه زهرا (س) را به عنوان مرکز پذیرش بیماران ترومای غرب استان اختصاص یافت و بیمارستان‌های شریعتی و غرضی برای پذیرش بیماران کرونا درنظر گرفته شدند که بر اساس پیک بیماری، بخش‌های مختلف این بیمارستان‌ها در اختیار بیماران کرونا قرار گرفت.»
مدیر درمان استان اصفهان گفت: همچنین 28 درمانگاه و پلی‌کلینیک تأمین‌اجتماعی در استان وجود دارد که بیماران کرونا را پذیرش کرده و خدمات درمانی مناسبی را در اختیار آنها قرار می‌دهند. از طرفی، دو دی‌کلینیک به تعداد هشت تخت ایجاد کردیم که بیماران نیمه‌‌ بدحال در این مراکز از درمان‌های سرپایی و داروهای تزریقی استفاده کنند که این اقدام در نوع خود خلاقانه بود و کمک کرد تا بیماران برای دسترسی به خدمات درمانی، امنیت خاطر داشته باشند و نیازی به بستری شدن در بیمارستان پیدا نکنند.
دکتر اعتصام‌پور تصریح کرد: خوشبختانه پس از انجام واکسیناسیون جامع، میزان ابتلای به کرونا کاهش یافته؛ به گونه‌ای که در اوج بار مراجعه بیماران در موج پنجم و تا اواخر مرداد‌ماه امسال روزانه 450 بیمار کرونا در بیمارستان‌های شریعتی و غرضی بستری شده بوند که این میزان در اوایل هفته جاری به 87 بیمار کاهش یافته است. از طرفی به تبع انجام واکسیناسیون، بیماران بدحال نیز کمتر شده‌اند و افراد واکسینه شده در صورت ابتلای به کرونا، نوع خفیف آن را تجربه می‌کنند.
**بالاترین آمار جراحی در بیمارستان شریعتی
وی با اشاره به عادی شدن روند ارائه خدمات درمانی در مراکز ملکی، افزود: بیمارستان شریعتی قبل از همه‌گیری کرونا، بالاترین میزان جراحی را در کشور داشته است و انجام عمل‌های جراحی در این مرکز درمانی حتی از بیمارستان فیاض‌بخش نیز بیشتر بود. برای مثال در سال 98 تعداد 22 هزار و 83 مورد عمل جراحی در بیمارستان شریعتی و 16 هزار و 97 مورد عمل جراحی در بیمارستان غرضی انجام شده است.
مدیر درمان استان اصفهان اظهار کرد: اکنون با آرام شدن شدت بیماری که ناشی از ایجاد سرعت در واکسیناسیون عمومی ‌است که جا دارد از مسئولان وزارت بهداشت تشکر کنیم، در زمینه خدمت‌رسانی به بیماران به سرعت تغییر رویکرد داده و به سمت رسالت قبلی خود پیش می‌رویم تا بیماران نیازمند به جراحی را مانند روال قبل پذیرش کنیم. در حال حاضر در بیمارستان‌های شریعتی و غرضی حداکثر دو بخش به بیماران کرونا اختصاص یافته و باقی تخت‌ها برای انجام عمل‌های جراحی استفاده می‌شود تا خدمات درمانی رایگان برای بیمه‌شدگان به ویژه در شرایط سخت اقتصادی فراهم شود.

دکتراعتصام‌پور گفت: هرچند با شیوع کرونا، پذیرش و درمان بیماران کرونا در اولویت قرار داشت، اما انجام عمل‌های جراحی برای بیماران نیازمند همچنان ادامه داشت؛ به گونه‌ای که در سال 1399 با وجود افت عملکرد جراحی، از مجموع 346 هزار و 404 مورد عمل جراحی بستری انجام شده در 74 بیمارستان تأمین‌اجتماعی کشور، بیمارستان شریعتی با 13 هزار و 566 مورد عمل و بیمارستان  غرضی با 12 هزار و 808 مورد عمل در رتبه‌های اول و دوم بین بیمارستان‌های تأمین‌اجتماعی قرار گرفتند.
**تمدد روحیه کادر درمان
وی یکی از ثمرات واکسیناسیون را در کنار کاهش بیماری و مرگ‌ومیر، ایجاد فرصت برای تمدد اعصاب و روحیه کادر درمان عنوان کرد و افزود: در اوج همه‌گیری، کادر درمان در سطوح مختلف ناگزیر به خدمت‌رسانی در شیفت‌های اضافه آن هم در شرایط سخت و دشوار بودند؛ از طرفی هجوم بیماران و از طرف دیگر مرگ‌ومیر برخی بیماران به‌ویژه جوانان، آن‌ها را در معرض فشارهای جسمانی و روانی قرار داده بود. به همین دلیل با همکاری روانپزشکان و روانشناسان برای کادر درمان، جلسات گفت‌وگو و روان‌درمانی قرار دادیم تا کمی ‌از بار این فشارها کاسته شود.

مدیر درمان استان اصفهان تصریح کرد: خوشبختانه با فروکش کردن شدت بیماری، این مشکلات نیز کمتر شده است اما نباید فراموش کنیم که کادر درمان از آغاز شیوع کرونا تاکنون به کمک بیماران شتافتند و بی اینکه بتوانند از مرخصی استفاده کنند یا امکان دورکاری داشته باشند در صحنه نبرد با کرونا ایثارگرانه خدمت کردند و انتظار می‌رود تا سازمان نگاهی ویژه به زحمات آنان داشته باشد و به گونه‌ای از آنها تجلیل شود.

 

103

کد خبر: 31287

منبع: روابط عمومی مدیریت درمان تامین اجتماعی استان اصفهان

برچسب ها: , , , , , , , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0