1 شهریور 1402 - 3:38 ب.ظ

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش:

اهتمامی برای جذب نیروی متخصص پرورشی وجود نداشته است

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: بودجه پرورشی آموزش و پرورش روزانه ۱۶۵ هزار تومان می‌شود که خیلی کم و خنده‌دار است. همچنین بعد از احیای این معاونت، اهتمامی برای جذب نیروی متخصص وجود نداشته است.

یاقوت نیوز/فریبا حسینی

در زیر گفت و گوی خبرنگار ما با اصغر باقرزاده را از نظر می گذرانیم:

***امروز معاونت پرورشی آموزش و پرورش در جایگاه معاونت پرورشی سابق نیست، شما دلیل این را در چه می بینید؟

البته خوب عوامل متعددی در این موضوع دخلی هستند، ولی یکی از دلایل به حاشیه کشیده شدن معاونت پرورشی این بود که وظایف و انتظارات از معاونت پرورشی کم کم رنگ باخت و به جای اینکه معاونت پرورشی به پرورش فضایل اخلاقی روی بیاورد، به وسیله ای برای برگزاری مراسم و همایش‌ها تبدیل شد.

***وظیفه این معاونت در اصل چیست؟

وظیفه این معاونت، ارتباط تک به تک و شناخت تمام دانش‌آموزان و استعدادهای آنها بود ولی این وظیفه به حاشیه رفت و مسائلی مطرح شد که وظیفه تربیت بر عهده تمام عوامل حاضر در مدرسه است پس نیازی به معاونت پرورشی نداریم.

در مقابل این استدلال، کارشناسان این حوزه اعلام کردند که معاونت پرورشی نقش تنظیم‌گری، مدیریت و هدایت دانش‌آموزان را بر عهده دارد و نباید این مسؤولیت زمین گذاشته شود و با همین استدلال مقرر شد دوباره معاونت پرورشی احیا شود.

*** به نظر می رسد کار پرورشی کردن، نیازمند نیروی متخصص داشتن است، الان چقدر از نیروهای پرورشی در آموزش و پرورش متخصص هستند؟

بعد از تصویب قانون احیا در سال ۸۶ اهتمامی بر جذب نیروی انسانی متخصص پرورشی وجود نداشته است و استدلال این بوده که کمبود نیروی انسانی باعث شده تمام ظرفیت‌ها به حوزه آموزش داده شود. در ۱۰ سال گذشته در بین ۲۰ هزار دانشجو معلمی که جذب شده‌اند، کمتر از ۵ درصد آنها برای معاونت پرورشی بوده است.

***خب مگر آموزش و پرورش خودش این نیرو را جذب نمی کند؟

آموزش و پروش نیاز را اعلام می‌کند و سازمان اداری و استخدامی با توجه به شرایط، ظرفیت جذب را اعلام می‌کند و در حال حاضر مجوز جذب ۲۵ هزار نیروی پرورشی در حال صادر شدن است ولی این موضوع به این زودی‌ها عملیاتی نمی‌شود.

در حال حاضر هم آموزش و پرورش نیاز نقطه به نقطه خودش را اعلام کرده است و از بین ۱۱۸ هزار مدرسه‌ای که داریم ۴۷ هزار مدرسه مربی پرورشی  دارند و در حال حاضر ۷ تا ۸ هزار نفر بازنشسته می‌شوند و به ۶۰ هزار نیروی انسانی پرورشی نیاز داریم که اعلام کرده‌ایم.

*** 60 هزار نفر در برابر 25 هزار نفر که تازه می گویید ممکن است زمان بر هم باشد، خیلی گره گشا نیست، شما این کمبود نیرو و نیاز را چگونه جبران می کنید؟

اینکه این نیاز چطور برطرف شود، مشخص نیست و هنوز سازمان اداری و استخدامی در حال فراهم کردن مقدمات آن است. اگر همین امروز استخدام ۵ هزار نفری که سازمان امور اداری و استخدامی با آن موافقت کرده، انجام شود ۵ سال بعد این نیرو به بدنه ما تزریق می‌شود.

*** آیا چشم اندازی برای برگزاری آزمون استخدامی تعریف کرده اید؟

نخیر، هنوز هیچ چشم‌اندازی برای برگزاری آزمون استخدامی وجود ندارد، اما برنامه فراگیر پرورشی مدارس را تدوین کرده‌ایم و در این برنامه وظایف مربیان پرورشی و اولیایی که می‌خواهند به ما کمک کنند، به مدارس ابلاغ  می‌شود و ۵ هدف ایمان، امید، هویت، نشاط و خردورزی پیش‌بینی شده است.

این ۵ هدف، ۵ فعالیت پایه اعم از اقامه نماز، اجرای اردوهای آموزشی، جشنواره‌ها، سرودها، فعالیت‌های ورزشی، پرسش و پاسخ  و تشکل‌های دانش‌آموزی دارد.

***وضعیت بودجه پرورشی آموزش و پرورش چگونه است؟

(با خنده) کل بودجه پرورشی برای ۱۶ میلیون دانش‌آموز زیر ۹۰۰ میلیارد تومان است، یعنی تقریبا بودجه ما روزی ۱۶۵ هزار تومان می شود که خیلی کم و خنده‌دار است.  وقتی سالانه به آموزش و پرورش اعلام می‌شود که سقف افزایش بودجه این وزارتخانه ۲۰ درصد است قطعا افزایش بودجه حوزه پرورشی هم به همین نسبت باید بالا برود. درخواست ۳ هزار میلیارد تومان برای بودجه امور پرورشی کردیم که با آن موافقت نشد و اعلام شد که سقف بودجه هر نهادی میزان مشخصی است.

کد خبر: 79860

نویسنده: فریبا حسینی

منبع: یاقوت نیوز

برچسب ها: , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0