29 آبان 1402 - 2:30 ب.ظ

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور:

آغاز طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت از ۱۱ آذر

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور امروز در پنجاهمین جلسه طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، از آغاز اجرای این طرح به‌طور همزمان در سراسر کشور از ۱۱ آذرماه امسال خبر داد.

به گزارش یاقوت نیوز؛ فرهان پور همدان؛ عباسعلی نوبخت رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور اظهار کرد: در این طرح استان های کشور باید در قالب سامانه تولید و کاشت نهال (ساتک) همه اطلاعات تولید و کاشت را ثبت کنند تا آمار دقیق و درست به مردم ارائه شود و به هیچ عنوان به دنبال ارائه آمار کذب نیستیم.

وی افزود: اکنون ۳۰۹ نهالستان توسط بخش خصوصی در کشور فعال شده که نزدیک به ۲۴۸ میلیون و ۶۰۰ اصله نهال در آنها تولید شده است.

نوبخت با اشاره به اینکه سال گذشته حدود ۴۰ میلیون اصله نهال کاشته شد، گفت: تغییر تاریخ شروع کاشت طرح ملی کاشت یک میلیارد درخت از ۱۶ آذرماه به ۱۱ آذرماه، به دلیل وضعیت جوی استان ها و همچنین خزان نهال ها است، زیرا حداقل باید دو هفته از خزان نهال ها بگذرد تا عملیات انتقال انجام شود.

به گفته وی، اکنون در برخی استان‌ ها عملیات گودبرداری برای کاشت انجام شده است، اما به دلیل شرایط اقلیمی زمان آغاز کاشت نهال در هر استان ممکن است متفاوت باشد.

رئیس سازمان منابع طبیعی اضافه کرد: به منظور جلب مشارکت مردمی، با برخی دستگاه ها و وزارتخانه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش و هلال احمر هماهنگی هایی انجام شده است تا از ظرفیت دانش آموزی استفاده کنیم، به طور مثال مقرر شده روزی برای دانش آموزان به عنوان روز بدون کتاب برای کاشت نهال کاری در مناطق انتخابی سازمان منابع طبیعی در نظر گرفته شود.

وی افزود: سازمان منابع طبیعی برای کمک به نهالستان ها در استان ها، کیسه گلدانی و خاک در اختیارشان قرار می دهد، البته در میزان اهمیت فرایند تولید نهال، ۳۰ درصد موضوع تولید و کاشت و ۷۰ درصد نگهداشت درختان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

نوبخت اضافه‌کرد: در حال حاضر انجمن هنرمندان در نظر دارد تا به یاد سه نفر از هنرمندانی که به‌تازگی فوت شده اند درخت بکارند یا اینکه مسابقاتی برای هنرمندان و ورزشکاران در نظر گرفته شود.

به گفته وی، جامعه ورزشی و فوتبالیست ها نیز خواستار حضور به عنوان سفیر طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت شدند که ما نیز با این موضوع موافقیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه طرح توسعه جنگل های حرا در سواحل خلیج فارس و دریای عمان مورد تاکید است گفت: با توجه به استانداردهای کاشت درخت، در سواحل خلیج فارس و دریای عمان کاشت این گونه ها انجام خواهد شد.

نوبخت درباره اعتبارات این طرح گفت: طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت، یک طرح جدید و ملی است که برای اجرای آن نیازمند ردیف بودجه ای بودیم که اجرایی شد و امیدواریم رقم آن برای سال‌های آینده افزایش یابد.

وی افزود: اکنون ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این طرح در نظر گرفته شد که اعتبار لحاظ شده ۲۳۷ میلیارد تومان است، هرچند هنوز تخصیصی انجام نشده است.

 

 

 

کد خبر: 84419

نویسنده: : منیژه فرهان پور

برچسب ها: , , , , , ,

ارسال دیدگاه

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

  • مجموع دیدگاهها: 0
  • در انتظار بررسی: 0
  • انتشار یافته: 0